Renata Šarjaková, 14. červenec 2006
Strategie EU pro biopaliva
Přehled aktivit Evropské komise v oblasti biopaliv.

Evropská unie podporuje biopaliva s cílem snížit emise skleníkových plynů, podpořit dekarbonizaci paliv v dopravě, rozšířit zdroje dodávek paliv, nabídnout nové možnosti příjmů ve venkovských oblastech a vyvinout dlouhodobé náhrady za fosilní paliva.

Změny podnebí, nárůst cen ropy a obavy o zásoby v budoucnosti vyvolávají zvýšený zájem o možnost využívání biomasy pro energetické účely. V prosinci 2005 přijala Evropská komise akční plán navržený za účelem zvýšení využívání energie z lesního hospodářství, zemědělství a odpadových materiálů.

Evropská komise se nyní zaměřuje na dopravu, ve které vzniká kolem 21 % škodlivých emisí skleníkových plynů v Evropské unii.

Již byla provedena celá řada opatření. Výrobci automobilů vyvíjejí nové modely, které jsou čistší a mají nižší spotřebu paliva. Usiluje se o zlepšení veřejné dopravy a o větší hospodárnost přepravy zboží.

Přispět mohou i biopaliva. Biopaliva, která se vyrábějí z biomasy, což je obnovitelný zdroj, představují přímou náhradu tradičních paliv, jako je benzín a nafta, a mohou být snadno začleněna do systémů dodávek paliva. Biopaliva mohou kromě toho usnadnit zavedení jiných moderních alternativních paliv pro dopravu.

Přestože výroba většiny biopaliv je stále dražší než fosilní paliva, jejich využití v zemích po celém světě roste. Celková produkce biopaliv, podpořená politickými opatřeními, se nyní odhaduje na více než 35 miliard litrů.

Ve směrnici o biopalivech z roku 2003 o podpoře využívání biopaliv a jiných obnovitelných paliv v dopravě byly stanoveny indikativní cíle pro členské státy. Evropská komise se snaží napomoci splnění cíle pro rok 2010, kterým je 5,75 % tržního podílu biopaliv v rámci celkové dodávky paliv pro dopravu. Přijala proto strategii pro biopaliva sledující sedm politických os:

  • Oživení poptávky po biopalivech
  • Dosahování environmentálních zisků
  • Rozvoj výroby a distribuce biopaliv
  • Rozšiřování zásob surovin
  • Posílení obchodních možností
  • Podpora rozvojových zemí
  • Podpora výzkumu a vývoje

Další činnosti v roce 2006 budou zahrnovat přezkoumání směrnice o biopalivech a v případě potřeby její přepracování, návrh na přepracování směrnice o jakosti paliv a přezkoumání provádění prémie pro energetické plodiny zavedené v rámci reformy společné zemědělské politiky pro rok 2003       

 

Evropská komise                            Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 120
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář