František Mariánek, 14. listopad 2012
Zpráva AK ČR
Vývoj výkupní ceny energií na rok 2013 u bioplynových stanic

.

 

                                                                                                    V Praze 14. listopadu 2012

 

 

Informace Agrární komory ČR č. 33/2012

 

 

Ø Aktuality ze sektoru rozvoje obnovitelných zdrojů energie

-         výkupní ceny energií na rok 2013 pro BPS

-         diskuze s MPO k Národnímu akčnímu plánu ČR pro rozvoj OZE (NAP)

 

 

 

 

V současné době je na stránkách ERÚ (www.eru.cz) již zveřejněn návrh cenového rozhodnutí pro obnovitelné zdroje na rok 2013 a v krátké době bude podepsána jeho konečná verze. K tomuto tématu proběhlo mezi ERÚ a AK ČR mnoho jednání a poprvé se nám nepodařilo obhájit zachování ceny. Do konečného výpočtu se oproti doposud platnému stavu promítnul nový zákon o podporovaných zdrojích energie, který stanovuje, aby cena byla vypočtena na prostou patnáctiletou návratnost, kde není započtená hodnota peněz v podobě úroků. 

Obnovitelné zdroje se dnes pomalu staly sprostým slovem a zdá se nám, že všichni se předhání v tom, kdo je podřízne rychleji a více. Chápeme snahu snižovat nárůst doplatku v ceně elektrické energie na podporu OZE, ale škoda, že nebylo projeveno alespoň poloviční úsilí již v roce 2009, kdy všichni věděli o riziku obrovského nárůstu fotovoltaických elektráren a stačila stručná novela zákona, která by umožnila v roce 2010 snížit výrazněji výkupní cenu, a tím ušetřit desítky nesmyslně vynaložených miliard. Tato novela byla na papíře, ale tehdejší vláda a poslanci nenašli odvahu jí schválit, nebo snad nechtěli? Docela by mě zajímalo, kdo ty velké fotovoltaické elektrárny provozuje – možná bychom tam viděli známe tváře.

Cenu elektrické energie však netvoří pouze příplatek na obnovitelné zdroje, ale také veškeré distribuční poplatky, které máme nejdražší v EU, ale to se tak akčně neřeší.

Na rozdíl od toho bioplynové stanice stojí řádově méně, než fotovoltaické elektrárny a mají další efekty v podobě podpory živočišné výroby, tvorby zaměstnaneckých míst a pozitivního dopadu na životní prostředí. Nakonec se tedy podařil dojednat kompromis.

Výraznější snížení nastane od 1.1. 2013 u bioplynových stanic o velikosti nad 550 kW, kde je základní cena 3,04 Kč/ kWh a u stanic do 550 kW je základní cena 3,55 Kč/kWh. K těmto základním cenám je možné připočíst příplatek za odchylku 0,035 Kč/kWh + příplatek za decentrální výrobu 0,014 Kč/kWh + očekávaný lepší prodej obchodníkovi, než jsou spotové ceny o cca 0,03 Kč/kWh a až 0,5 Kč/kWh za využití efektivního tepla v podobě příplatku KVET (kombinovaná výroba elektřiny a tepla), který ale nebude nikdy čerpán v plné míře. Podle našeho odhadu bude z KVET maximálně čerpáno 0,35 Kč/ kWh, protože do efektivně využitého tepla není kalkulován ohřev fermentorů. Když se tyto jednotlivé ceny sečtou, tak vyjde konečná cena u BPS do 550 kW = 3,9 až 4,0 Kč/kWh a u BPS nad 550 kW = 3,4 až 3,5 Kč/kWh. Pro porovnání do 31.12. 2012 platí garantovaná cena 4,12 Kč/kWh.

U BPS které byly a jsou uvedeny do provozu do 31.12. 2012 se podmínky nemění.

Co to ale znamená dále? Podle mého názoru se nebudou v příštím roce stavět téměř žádné BPS o velikosti nad 550 kW a šanci mají pouze do 550 kW, které budou mít vysoké procento efektivně využitého tepla a co nejvíce levných substrátů, jako je kejda, hnůj a další odpady. Výhodou je, že se nebudou muset nově dodržovat pravidla AF1, kde byla podmínka využití minimálně 50% substrátů z polí a zákaz použití některých odpadů.

U BPS spuštěných do konce letošního roku se podařilo, oproti zveřejněnému návrhu, vyjednat navýšení zeleného bonusu. Konečný zelený bonus bude 3,06 Kč/kWh (původně byl v návrhu 2,97 Kč/kWh) a po dlouhém jednání je na stránkách ERÚ výklad, který uvádí, že provozovatelé bioplynových stanic spuštěných do konce roku 2012 budou moci v průběhu 20 let garantované ceny, kdykoliv přestoupit ze systému zelených bonusů do systému garantované výkupní ceny a to je určitě pozitivní zpráva.

 

 

Diskuze s MPO k Národnímu akčnímu plánu pro OZE (NAP)

 

V původním NAP byl cílový stav v roce 2020 dosáhnout 417 MW elektrické energie. MPO navrhlo snížení cílového stavu na 364 MW, ale především doplnilo tabulku, která by prakticky zastavila provozní podporu formou garantovaných výkupních cen, nebo zelených bonusů od    1.1. 2014. To by prakticky znamenalo úplné zastavení rozvoje tohoto oboru v ČR, protože investiční dotace, které MPO navrhovalo, nemohou nikdy zajistit návratnost.

K 30.6. 2012 bylo v ČR v provozu 292 stanic o výkonu 187 MW. AK ČR intenzivně jednala s ministrem průmyslu Martinem Kubou a s jeho týmem. Podařil se dojednat kompromis, že při jednání vlády byl do NAP doplněn odstavec, že MPO a MZe budou hledat od roku 2014 zdroje na kombinaci provozní podpory a investiční podpory pro bioplynové stanice o výkonu do 550 kW s výrazným napojením na živočišnou výrobu, s vysokým procentem efektivního využití tepla a s tvorbou pracovních míst a to tak, aby nebyla dále navyšovaná cena elektrické energie. Uvidíme. Máme zhruba rok na to, abychom dojednali pozitivní výsledek a prostor pro výstavbu těchto bioplynových stanic i po 1.1. 2014.

 

 

Ing. Bohumil Belada

viceprezident AK ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 189
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář