Renata Šarjaková, 12. květen 2006
Energetické seno a jeho využití
O technologii a ekonomice pěstování trvalých travních porostů a využitím sena pro energetické účely. Významný vliv na ekonomiku energetického využití sena mají dotace. Bez dotací se náklady na 1 t sena pohybují přes 2000 Kč/t, s využitím dotací na plochu (SAPS) okolo 1500 Kč/t, teprve s využitím dotací SAPS + LFA se náklady na 1 t sena pohybují do 800 Kč/t a jsou uplatnitelné na trhu.

V České republice se stále výrazněji projevuje přebytek zemědělské půdy, která není potřebná pro produkci potravin. To se projevuje zvyšováním výměry travních porostů.

 

 Výrazný pokles objemu živočišné výroby a omezení využití produkce z trvalých travních porostů (TTP) pro krmení činí z této produkce postupně zbytkovou biomasu a vyvolává problém jejího racionálního využití. Jednou z možností je produkce sena a jeho energetické využití spalováním. Výměra trvalých travních porostů se od roku 1990 zvýšila o více jak 150 tis. ha a podle statistického šetření za rok 2004 je současný stav a objem produkce:

 

• výměra TTP na seno - 858 tis. ha

• průměrný výnos - 3,23 t/ha

• celková produkce - 2 769 tis.t

 

Dalším významným zdrojem obdobné biomasy je produkce z narůstající plochy travních porostů na orné půdě (různé formy zatravnění jsou podporovány dotacemi). Významně začíná narůstat i objem zbytkové a odpadní biomasy z údržby krajiny a veřejné zeleně v obcích a městech.

 

Technologie a ekonomika TTP

 

Technologie a ekonomika pěstování a sklizně produkce z trvalých travních porostů byla zpracována s využitím modelovacího programu AGROTEKIS (VÚZT Praha), jehož základem je rozsáhlá aktualizovaná databáze:

 

• technologických postupů pěstování a sklizně plodin,

• strojů, doporučených souprav a jejich technických a ekonomických parametrů,

 materiálových vstupů, produkce a jejich ekonomického vyjádření,

• vnějších ekonomických vlivů.

 

Ekonomika pěstování a sklizně sena z trvalých travních porostů je zpracována ve 3 variantách:

 

• bez hnojení - výnos sena 3 t/ha

• přihnojování kejdou (mezi 1. a 2. sečí) – výnos sena 3,6 t/ha

• hnojení kejdou + přihnojování minerálními hnojivy – výnos sena 4,2t/ha

 

 Dotace pro pěstování TTP

 

Současná podoba Společné zemědělské politiky EU postupně upouští od podpor poskytovaných na produkci nebo výrobek a orientuje se více na tvorbu a údržbu krajiny, ochranu životního prostředí, bezpečnost potravin a pohodu zvířat.

 

Pro pěstování TTP bylo možno v roce 2005 využít následující dotace:

 

• jednotná platba na plochu (SAPS) – stanovena formou sazby na 1 ha zemědělské půdy (pro rok 2005 stanovena ve výši 2110,70 Kč/ha z.p.),

• doplňková platba na plochu (TOP – UP) byla pro rok 2005 stanovena ve výši 2314,90 Kč/ha z.p., pro TTP však ji nelze využít.

 

 

Podpora LFA – vyrovnávací příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech, poskytuje se pouze na kulturu „travní porost“ (louky, pastviny i ostatní travní porosty) v méně příznivých oblastech. Pro rok 2005 byly stanoveny následující sazby:

 

horská oblast - HA 4680,-Kč/ha, HB 4014,-Kč/ha

ostatní méně příznivé oblasti – OA 3490,-Kč/ha , OB 2820,-Kč/ha

specifické omezení – S 3420,-Kč/ha 

s ekologickými omezeními – E 2800,-Kč/ha (území NATURA 200 

 

 

Dotace na základě zákona o zemědělství - podpora pěstování bylin pro energetické využití, výše dotace: do 2 000 Kč/ha. Dotace se však týká jen vyjmenovaných druhů energetických bylin pěstovaných na orné půdě, v předloženém ekonomickém hodnocení TTP nejsou tyto dotace tedy uvažovány.

 

 Dotace na podporu agroenvironmentálních opatření (AEO) – obsahují mj. podporu ošetřování travních porostů se zaměřením na údržbu pastvou hospodářských zvířat, zatravňování orné půdy, tvorba travnatých pásů na svažitých půdách, ošetřování trvale podmáčených luk, udržování ptačích lokalit na travních porostech.

 

Dotace na podporu AEO nejsou rovněž do ekonomického hodnocení energetického využití TTP zahrnuty.

 

 Výsledky a vyhodnocení

 

 Fixní náklady zahrnují především daně, poplatky, náklady na využívání cizího kapitálu a výrobní a správní režii. Jsou pro všechny varianty uvažovány ve stejné výši stanovené (podle dostupných informací VÚZE, MZe, ČSÚ) odborným odhadem na částku 2500 Kč/ha.

 

 Variabilní náklady na pěstování a sklizeň sena z trvalých travních porostů v přepočtu na 1 ha jsou podrobněji specifikovány v tabulce1. Z tabulky vyplývá, že výsledné celkové náklady dosahují hodnot:

 

ve variantě 1 (bez hnojení) - 6185 Kč/ha

ve variantě 2 (přihnojování kejdou) - 7401 Kč/ha

ve variantě 3 (přihnojování kejdou a TMH) - 8953 Kč/ha

 

 Závěr

Využití sena z TTP jako paliva je v současné době bez dotací ekonomicky nereálné. Ekonomicky příznivé náklady na jednotku produkce energetického sena lze docílit v oblastech LFA (méně příznivé oblasti) při využití dostupných dotací.

 

 Obdobné dotace budou platit i v roce 2006, podpory v dalších letech jsou zatím předmětem jednání v EU. Při přípravě a realizaci podnikatelského záměru na delší časové období zůstává tedy určitým problémem jistota a výše dotačních podpor.

 

Kromě tohoto úzkého pohledu na ekonomiku TTP je však třeba konstatovat, že jejich přínos a význam je i v dalších oblastech, např.:

 

• racionální využití zemědělské půdy, snížení zaplevelenosti, příznivý vliv na životní  prostředí,

• vytvoření nových pracovních příležitostí,

• zvýšení ekonomické stability zemědělských podniků,

• úspora neobnovitelných zdrojů energie.

 

 

Celý text článku autorů Zdenka Abrahama a Marie Kovářové na: http://www.biom.cz/index.shtml?x=1707809

                                                                                                 Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 135
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář