František Mariánek, 2. duben 2012
Informace z jednání Komoditní rady AK ČR pro bioplyn a biomasu
21. března se v Praze uskutečnilo jednání Komoditní rady AK ČR pro bioplyn a biomasu.

Aktuální vývoj Národního akčního plánu OZE a implementace zákona o podpoře OZE uvedl Ing. Jirásek z MPO.

 

     Představil časový sled postupu legislativních prací na implementaci směrnice 2009/28/ES, která řeší problematiku „Zákona o podporovaných zdrojích energie“. Práce byly zahájeny po schválení 23. 4. 2009. Proces byl ukončen vetem prezidenta republiky 14. 3. 2012. Tímto se vrátil zákon do PS Parlamentu, kde bude znovu projednán na 37. schůzi koncem dubna 2012. Dále představil Národní akční plán ČR pro OZE, související evropskou a národní legislativu, použité podklady a hlavní prameny pro tvorbu schváleného NAPU I, tytéž údaje pro tvorbu NAPU II. Všechny dokumenty vychází ze zadání dosažení požadovaného cíle v roce 2020, tedy 13 % podílu energie z OZE, když navržený scénář počítá s podílem 13,5 %. Zásadním problémem při těchto pracích je skutečnost, že dosud nebyla schválena Státní energetická  koncepce (SEK), předpoklad je, že schválena  bude do poloviny tohoto roku.

Aktuální vývoj Akčního plánu pro biomasu na MZe ČR představil Ing. Světlík z MZe. Uvedl časový harmonogram tvorby tohoto materiálu pro léta 2010 – 2020,  který by měl být předložen k širší diskusi v dubnu t.r. Prioritní je potravinové využití půdy, veškerá ostatní volná půda může být využita na cílené pěstování biomasy. Biomasa a lesní dendromasa se může na konečné spotřebě energie v roce 2020 podílet cca 16 – 20 %. Přednostně využívat biomasu v místě produkce.

Ke spolupráci mezi zemědělci a energetiky v oblasti biomasy vystoupil Ing. Kanta z ČEZ.  Vyšel z předpokladu postupného poklesu zásob uhlí a nutnosti řešit problém také prostřednictvím spalování biomasy. Uvedl představy energetiků a k diskusi navrhl nutnost řešení základních problémů, které vidí ve scházejících pravidlech především  pro kategorizaci a evidenci biomasy a uvedl možné způsoby řešení. Cílem je stabilní a dlouhodobá produkce s omezením spekulací. Kategorizace biomasy bílá – hnědá – zelená (nejlepší), odstupňování podpor, potřeba evidence ploch v LPIS a její certifikace.

Při obsáhlé diskusi k tomuto bodu nebylo dosaženo jednotného názoru na problém spoluspalování či samotného spalování biomasy. V souvislosti s přípravou nových pravidel financování EU v období 2014 – 2020 je zřejmé, že by měl nastat obrat ve snaze financovat především zemědělskou produkci (pojem potravinová soběstačnost se znovu stává reálným výrazem), ne pouhý „úklid krajiny“. Při respektování této zásady byl vysloven souhlas s potřebou využití části zemědělské půdy popř. TTP pro výrobu biomasy, ale pouze při zavedení jasných pravidel produkce a financování.

Prezentace s vystoupeními hostů jsou pro zájemce k dispozici. Kontaktujte v případě zájmu sekretariát AK ČR Praha.

 


Hodnocení => průměr 163
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář