- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Tisková zpráva ze dne 8.12. 2011
Společnost BioGaz nyní dokončuje stavbu moderní bioplynové stanice v Mohelně. Jako první v České republice bude nová bioplynová stanice využívat technologii ležatého průtokového fermentoru. Díky tomu umožní efektivnější využití biomasy. Projekt je v realizaci od poloviny roku 2010, v současné době již probíhají finální stavební práce a montáže technologických celků. Stanice bude dokončena v březnu 2012.
Nová bioplynová stanice v Mohelně je jednou z nejprogresivnějších realizací tohoto druhu v České republice. Bude využívat moderní německou technologii ležatého průtokového fermentoru, který umožní efektivnější zpracování substrátu. Díky tomu bude možné získat již v první fázi fermentace až 70 % biometanu. Pro výrobu energie a tepla bude použita kogenerační jednotka renomovaného rakouského výrobce Jenbacher 888 s výkonem 800 kW.
„Při stavbě bioplynové stanice v Mohelně jsme se vůbec poprvé v České republice, rozhodli využít technologii ležatého průtokového fermentoru. Dochází, v něm k plynulému míchání substrátu a fermentor navíc umožňuje dávkování vstupních látek s vysokým obsahem sušiny,“ uvedl Antonín Tušla, jednatel společnosti BioGaz, která se zabývá projektováním a výstavbou bioplynových stanic. „Technologie průtokového fermentoru je méně náročná na spotřebu elektrické energie a poskytne více biometanu hned v první fázi fermentace,“ dodal Tušla.
Bioplynová stanice představuje unikátní a ekologické řešení zpracování bioodpadu, případně jiného biologicky rozložitelného materiálu, jehož produktem je bioplyn s vysokým podílem metanu. Díky kogenerační jednotce bude zařízení v Mohelně vyrábět elektrickou energii a teplo. Vedlejším produktem procesu fermentace je digestát, který lze použít jako kvalitní hnojivo.
„Nová bioplynová stanice přinese jedno pracovní místo, napomůže rovněž ke stabilizaci a rozvoji místního zemědělského podniku,“ uvedl starosta obce Mohelno Jiří Kostelník. „V budoucnu chceme využívat teplo, které bioplynová stanice vyrábí, pro vytápění některých objektů v obci. S provozovatelem zatím o podobě možné spolupráce jednáme,“ doplnil Kostelník.
Antonín Tušla, BioGaz s.r.o.