- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Podpora obnovitelných zdrojů proti smogu
Letošní extrémně dlouhá a krutá zima, růst cen některých energií a zhoršená kvalita ovzduší způsobená emisemi z malých spalovacích zdrojů včetně lokálních topenišť ve vlastnictví občanů obnovily diskuse, co je nutné udělat pro zlepšení situace v budoucnu. V diskusích zaznívají i krajní návrhy zakázat v domácnostech používání uhlí.
Řešení problému lze rozdělit do tří částí:
– legislativní řešení
– ekonomické řešení
– osvětová činnost
• Ovlivnění vlivu malých stacionárních zdrojů znečištění ovzduší je legislativně ošetřeno, ale kontrola jak předpisů, tak použití kvalitních paliv je nedostatečná. To by měla řešit právě novela zákona o ochraně ovzduší.
• Je nutné přijmout taková opatření, která pomohou srovnat ceny energií a umožní používání ekologičtějších paliv bez vyšší ekonomické zátěže. Jednou z možností jsou příspěvky sociálně slabším na výměnu zastaralých kotlů, příspěvky na používání ekologických briket, paliv a obnovitelných zdrojů. Je třeba plně a účelně využívat finančních zdrojů z fondů EU.
• Neméně důležitým aspektem je osvětová činnost, jakási ekologická výchova občanů s cílem přesvědčit je, že „topení vším, co hoří“ není dobrým vkladem pro budoucnost a že lidské zdraví musí být za každých okolností prioritou.
Nejdůležitějším krokem bude zavádění ekologicky šetrných technologií (EŠT) a podpora obnovitelných zdrojů energie. (OZE). Zavádění EŠT je možné podporovat rychlejšími odpisy, OZE dotacemi z fondů EU či prodejem převisů CO2 z kvót stanovených Kjótským protokolem.
Možností, jak docílit snížení emisí z malých stacionárních zdrojů, především z rodinných a bytových domů, lze hledat v podpoře zateplování, které dokáže snížit spotřebu až o 30 %, či v podpoře napojení takových domů na centrální vytápění.
Dalšími možnostmi je podpora spaloven biomasy jako zdroje obnovitelné energie, a také přesun ekologicky méně náročných energetických surovin (např. biomasy) do nižší sazby DPH.
Z tiskové konference předsedy rozpočtového výboru PS ČR M. Vlčka a náměstka ministra ŽP T. Novotného, 31. 3. 06
Zdroj info ÚZPI