- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Spotřeba energie může být pokryta ze 100 % z obnovitelných zdrojů
Na počátku byla studie proveditelnosti k energetické a klimatické politice, zpracovaná z pověření Nadace Heinricha Bölla. Jádrem studie byla otázka, zda je možné, aby Evropa pokryla svou spotřebu energie plně z obnovitelných zdrojů. Studie došla k závěru, že je to jen otázka času: využití 100 % obnovitelných energií při výrobě elektřiny je možné.
Výsledek vedl k založení Evropské společnosti pro obnovitelné energie (European Community for Renewable Energy, ERENE), která se zasazuje o to, aby tohoto cíle bylo dosaženo. Z pověření ERENE publikují mezinárodní experti články a studie, aby podpořili další rozvoj obnovitelné energie.
Doposud využívala Evropa k výrobě zelené elektřiny pouze zlomek svého potenciálu. Na západě EU nechávají Irsko, Velká Británie, ale i Francie bez využití svůj potenciál větrné energie. Na severu disponují skandinávské země daleko většími potenciály vodní a větrné energie a biomasy, než jaké využívají. Na východě je jen v Polsku nevyužitý potenciál pro výrobu více než 100 TWh (terrawatthodin = 1 mld. kWh) zelené elektřiny. Ve střední Evropě má Německo potenciál výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, který je šestkrát vyšší než dosud vyráběné množství. Ekonomický potenciál EU k výrobě elektřiny z větrné energie se odhaduje na dvacetinásobek elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách v roce 2005. Členské nebo kandidátské země ležící v teplém pásmu by mohly pokrýt elektřinou ze solárních zařízení téměř polovinu spotřeby EU.
Umweltschutz, 2011, č. 3, s. 4
EKO VIS MŽP. Informační zpravodaj, 21, 2011, č. 4, s. 40
http://www.nzpk.cz/objednavka-reprograficke-sluzby/
Článek : 115262 ; Vydáno : 14.11. 2011 ; Autor : Mgr. Dana Koubová