Renata Šarjaková, 31. březen 2006
Fermentační stanice v Úpici bude využívat bioodpad k výrobě el. energie
Příklad zajímavého projektu využití obnovitelných zdrojů, který šetří životní prostředí.

Úpická radnice se rozhodla vyřešit nakládání s bioologickým odpadem ve městě stavbou fermentační stanice, jejíž objekt s moderní technologií vybudují v sousedství čističky odpadních vod. 

 

Hlavními zásobiteli bioodpadem budou ČOV, občané města a jídelny z regionu Úpicka. "Fermentační stanice dokáže vyrábět bioplyn, který lze využít například k výrobě elektrické energie," vysvětlil starosta Zdeněk Peterka.

 

Celý projekt nakládání s bioodpady je zajímavý tím, že počítá s rozsáhlou sítí dodavatelů. Obyvatelé budou vybaveni biologicky rozložitelnými sáčky, do kterých budou například vyhazovat zbytky od oběda. "Do jídelen bude jezdit vůz se speciální nástavbou. Fermentační stanice zpracovává i odpad z údržby veřejné zeleně," řekl Peterka.

 

Město tímto projektem splní v předstihu požadavky legislativy v oblasti odpadového hospodářství, které se budou zpřísňovat. "Počítá se i s finančním přínosem pro rozpočet při prodeji elektrické energie, využití tepelné energie a při produkci organických hnojiv," dodal Peterka. Kapacita stanice nabízí ročně produkci 780 tisíc kilowatthodin elektřiny. Zpracováním bioodpadu vznikne také 2226 tun substrátu pro hnojení.

 

Celý projekt významnou měrou podporuje Evropská unie. Ze 40 milionů korun bude hradit tři čtvrtiny. "Deset procent jsme dostali od Státního fondu životního prostředí. Zbytek uhradíme z vlastního rozpočtu," dodal Peterka. Začátek stavby je plánován na přelom dubna a května.

 

Zdroj: Krkonošské noviny, 15. 3. 2006               Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 157
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář