Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 5. květen 2011
Tisková zpráva MZe ze dne 3.5.2011
Tisková zpráva MZe ze dne 3.5.2011
Ministerstvo zemědělství udělalo významný krok ke koncepčnímu využívání biomasy
Ministerstvo zemědělství vypracuje do konce léta podrobnou analýzu o možnostech využití biomasy pro energetiku a rozvoj venkova. Akční plán pro období 2012 – 2020 nastaví také pravidla pro její využívání a poslouží i nově připravované Státní energetické koncepci.
„Koncepce by měla nastavit pravidla tak, aby podpořila co nejefektivnější využívání zemědělské biomasy, a to včetně odpadů, a upřednostnila spalování biomasy v místě její produkce. Zároveň musíme myslet i na zachování dostatečné výměry polí pro pěstování potravin,“řekl náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.
Rozbor se stane výchozím dokumentem pro další postup Ministerstva zemědělství. Předešlé studie o biomase v České republice se totiž značně rozcházejí ve výsledcích.
„Také proto převzalo Ministerstvo zemědělství aktivní roli a podrobně mapuje všechny otázky od produkce po spotřebu, včetně vyčíslení reálně dostupného množství biomasy,“ vysvětlil náměstek Chmiel.
Podle nových zásad by posklizňové zbytky nebo kejda měly posloužit k výrobě tepla nebo elektřiny. Akční plán stanoví, jakou plochu zemědělské půdy v České republice je možné osít energetickými bylinami nebo rychlerostoucími dřevinami, aby přitom zůstalo dost prostoru pro potravinářské plodiny. Zohlední i ochranu půdy a krajiny. Důležitým ukazatelem bude, kolik energie je možné z biomasy získat a přitom udržet kvalitu zemědělské půdy, lesů a travnatých ploch.
Akční plán podrobně popíše způsoby kontroly, které předejdou nežádoucím a nepřiměřeným cenovým dopadům na konečného spotřebitele. Limit by mohl například omezit pěstování kukuřice a jiných plodin pro energetické účely, aby z polí nevytlačovaly tradiční plodiny určené k výrobě potravin a krmiv. Přípravu Akčního plánu odborníci podrobně probírají i s Ministerstvem životního prostředí a dalším resorty.
„Oceňujeme energetický potenciál biomasy i přínosy pro zemědělce, včetně finančních. Prioritou pro nás ale zůstane zajištění potravinové produkce, proto hledáme nejvýhodnější model pěstování potravinářských a krmivářských plodin s plodinami energetickými. Abychom časem nezjistili, že všichni začali pěstovat energetické plodiny, protože je to výhodnější,“ řekl Juraj Chmiel.
Experti ministerstva už jednali o perspektivách biomasy v energetice se zástupci dalších institucí státní správy, teplárenství, papírenského průmyslu, energetického průmyslu, Svazu měst a obcí s Energetickým regulačním úřadem a s dalšími. Výstupy Akčního plánu zohledňující názory všech partnerů se promítnou do připravované Státní energetické koncepce.
Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí MZe