Renata Šarjaková, 28. březen 2006
Výzkumné aktivity EU v oblasti biopaliv
Současné výzkumné úkoly z oblasti výroby bioetanolu zařazené do rámcového programu EU „Obnovitelné energetické systémy“ a další, sedmý rámcový program, vyhlášený Komisí EU 6. dubna 2005 pro řešení v letech 2007–2013

Výroba a užití paliv z obnovitelných zemědělských surovin je v současné době součástí šesti výzkumných úkolů zařazených do rámcového programu „Obnovitelné energetické systémy“ pro období 2002–2006 dotovaného částkou 810 mil. EUR. Na úseku výroby bioetanolu se řeší úkoly:
* „Technologické zlepšení výroby etanolu z lignocelulózy“, jehož koordinátorem je Finsko a cílem zvýšení výtěžnosti o 20 %, úprava surovin párou, oxidace za vlhka a vývoj enzymů.
* „Projekt na výrobu 200 tis. m3 bioetanolu v Bibilafuente z obilí a lignocelulózy“, koordinátor  Španělsko, cíl konstrukce výrobního zařízení na bioetanol z obilí a ze slámy, snížení emisí z vytápění skleníků a výroba energie v malých zemědělských provozovnách.
* „ Výzkum biotechnologického procesu s vysokou výtěžností bioetanolu v kontinuálním fermentačním reaktoru“, koordinátor Portugalsko, cílem snížení investičních nákladů oproti konvenčním výrobním jednotkám o 20 %
 * „Integrovaná paliva pro moderní koncepci motorů“, integrovaný projekt, koordinátor Volkswagen, Německo, zaměřeno na výzkum paliv ze zkapalněné biomasy k užití ve vozidlech a výroba antidetonátoru dimetyleteru.
* Připravuje se další integrovaný projekt „Nová a zlepšená výroba etanolu z lignocelulózy“ pod koordinací Francie, jehož cílem je snížení nákladů na hydrolýzu, použití nových, speciálních kmenů enzymů, výzkum kmenů konvertujících xylózu na etanol atd.
Další, sedmý rámcový program, který vyhlásila Komise EU 6. dubna 2005 pro řešení v letech 2007–2013. Je dotovaný částkou 67,8 mld. EUR a obsahuje čtyři výzkumné úkoly z oblastí Zdraví, Potraviny, zemědělství a biotechnologie, Informační a komunikační technologie, Nano-výzkum a nano-technologie, Suroviny a technologie, Energie, Životní prostřední, Doprava, Sociální, hospodářské a duševní vědní disciplíny, Bezpečnost a světový prostor. Záměrem je současně posílit vědeckou základnu, získat perspektivní vědecké pracovníky, umožnit jejich mobilitu, mezinárodní spolupráci a vybudování výzkumné infrastruktury.
LCaŘ, 121, 2005, č. 9, s. 260–261                   Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 190
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář