František Mariánek, 8. listopad 2010
Solární skandál: ČEZ skupuje krachující fotovoltaické elektrárny

Malí podnikatelé, kteří provozují fotovoltaické elektrárny, si stěžují, že solární daň, kterou na ně chce vláda uvalit, je likvidační a slouží jen k tomu, aby je nahnala do náruče ČEZu.

Většina solárních firem se totiž kvůli solární dani ve výši 26-28 % dostane do problémů. Státní energetický gigant jim proto nabízí, že je koupí. Odkoupit je však chce za mnohem nižší cenu, než je ta pořizovací. Podnikatelé shodně tvrdí, že to jen potvrdilo jejich obavy o nadvládě ČEZu.

Výhodná koupě pro ČEZ

Prudký rozvoj solárních elektráren se sice vládě nelíbí, státem vlastněná společnost ČEZ ale patří k významným investorům do fotovoltaiky. A nyní se ČEZ chystá svůj podíl na výhodném byznysu ještě navýšit.

ČEZ se ale vyšších daní a investic do solární energie nebojí. Firma si na už nákup fotovoltaických elektráren zažádala u Evropské investiční banky úvěr na 200 milionů eur, tedy téměř pět miliard korun (viz ZDE ). Podle ČT mají peníze sloužit právě na investice do solárních elektráren.

ČEZ vše popírá

Jak v této zemi zvykem, ČEZ vše zatím popírá. „Energetická skupina ČEZ neplánuje kupovat další solární elektrárny, ani o tom neuvažuje. Firma ve fotovoltaice jen dokončuje své nynější projekty,“ sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Realita je však úplně jiná. Z důvěryhodného zdroje máme informace, že ČEZ neustále skupuje solární projekty a v současnosti realizuje (přes developera) jeden z největších projektu o výkonu přes 35 MW na jižní Moravě.

Naše tvrzení potrvzje příme i majitel solární elektrárny Martin Lang: "ČEZ nám nabízel přímo cenu za odkoupení naší fotovoltaické elektrárny. Bylo to pod našimi pořizovacími náklady."

Podezřelé okolnosti

Podle dostupných údajů ČEZ požádal na konci září 2010 Evropskou investiční banku (EIB) o úvěr ve výši 200 mil. EUR (cca 5 mld. Kč) na nákup fotovoltaických elektráren. Úvěr má tvořit 50 % nákladů, celková výše připravované investice je tedy 400 mil. EUR. I když dosud nebyl ze strany EIB schválen, vyvolává tento krok ČEZ a.s. řadu pochybností.

Předně ČEZ o úvěr bylo zažádal v době, kdy bylo vzhledem k chystaným změnám legislativy zřejmé, že v roce 2011 se žádné velké fotovoltaické elektrárny nebudou stavět.  Z toho je zřejmé, že úvěr musí být využit k nákupu elektráren, uvedených do provozu cca do konce roku 2010.

Celková částka, kterou se ČEZ a.s. chystá investovat do nákupu fotovoltaických elektráren postačí na nákup více než 120 MW instalovaného výkonu. Přičemž za normálních okolností nelze očekávat, že by v roce 2011 bylo na trhu k dispozici na prodej 120 MW fotovoltaických elektráren.

Dobré načasování

ČEZu by se nicméně výhodná koupě mohla podařit. "Mají dobré načasování, protože kvůli zavedení daně se spousta firem dostane do problémů a projekty budou k dostání pod cenou," tvrdí právník Luděk Šikola.

Kvůli zavedení solární daně v pátek před sněmovnou demonstrovala stovka majitelů fotovoltaických elektráren. Tvrdí, že daň jejich podnikání zlikviduje a přinutí je prodat elektrárny pod cenou.

Malá domů ČEZu

Vláda cíleně „nahrává“ ČEZu mimo jiné tím, že chce vysoce zdanit stávací solární elektrárny. Že je to jen trik pro posílení vlivu ČEZu na trhu fotovoltaiky, teď znepokojuje krachující drobné podnikatele. Avšak hlasy proti plánům ČEZu rozšiřovat solární projekty už zazněly i ve sněmovně.

"Tak se tedy dozvídáme, že naše firma vlastněná státem si požádala o 200 milionů na nákup fotovoltaických projektů. Zřejmě proto posíláme do krize naše investory, aby si to potom někdo mohl koupit," rozčiloval se Jiří Krátký z ČSSD.

Ovládnutí fotovoltaiky

Lze stěží pochybovat o tom, že zavedení zvláštního odvodu ve výši 26 % na tři roky a žádosti ČEZ a.s. o úvěr EIB je náhodnou shodou okolností. Vzhledem k návaznosti shora popsaných kroků to spíše vypadá na předem záměrně připravenou operaci.

V důsledku zavedení solární daně v letech 2011, 2012, 2013 se řada provozovatelů FVE dostane do vážných ekonomických obtíží. Jediným řešením bude prodej elektrárny ze strany těchto provozovatelů. Tyto zkrachovalé projekty skoupí právě ČEZ. 

Celá akce tak budí dojem připraveného plánu, jehož cílem je přesun velké části fotovoltaických elektráren do rukou ČEZ. Jejím účelem je dosáhnout výrazných změn ve vlastnické struktuře výroben elektřiny ze slunečního záření a zvýšení podílu ČEZ v tomto sektoru.

Záminkou této operace se má stát řešení údajně neakceptovatelného nárůstu cen elektrické energie v důsledku nezvládnuté regulace boomu solárních elektráren...

zdroj: http://www.solarninovinky.cz/2010/index.php?rs=4&rl=2010110703&rm=15:148



Hodnocení => průměr 024
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář