apic-ak.cz, 2. březen 2006
Biopaliva – EU strategie

Po zveřejnění Strategie EU u biopaliv, se musí ukázat v průběhu 2006, jestli to Komise myslí vážně. Možnosti jdou od podpor na technologické inovace, poskytnutí speciální daňové úlevy u biopaliv, prodej nadprodukce obilí či vína na zpracování na bioethanol.

Většina zemí doposud nesplnila původní cíle využití biopaliv. Některé země si ani neurčily národní cíle ve smyslu EU direktivy. Koncem roku byl kombinovaný podíl 1,4% ( namísto 2%). Komise v průběhu roku provedla legální akce proti 7 členským zemím, které si daly národní cíle pod úroveň určenou v direktivě.

Paradoxně trh dělá velký pokrok, a zdá se, že tato tendence bude pokračovat.

Domácí produkce řepky stoupla mezi 2002 a 2004 o 70%, ale většina byla užita na krmivo. Na bioethanol se za tři roky využití zvýšilo o 26%.

EU produkce biopaliv v 1000 t

Aby se splnily úkoly direktivy pak okolo 8,25 m ha by mělo být vyhrazeno na pěstování obilí, olejnin, a cukrovky pro výrobu biopaliv. Ve zprávě se uvádí, že by to mělo zvýšit základní  ceny obilí o 6 – 11% a o 5 – 15% u olejnin. Dodatečná poptávka po obilí by vedla k úsporám u exportních podpor a snížila potřebu pro intervenční nákupy, což povede k snížení celkových výdajů. Ale produkce v EU by mohla pokrýt jen asi polovinu navýšení poptávky pro produkci biopaliv. Druhá polovina by musela přijít z dovozu, buď formou větších dodávek krmiv, nebo dovozem biopaliv. Povede to ke změnám EU politiky, nebo nakonec na tom nejvíce vydělají producenti z ostatních zemí?

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 117
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář