- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Nová strategie EU na podporu biopaliv
"Jestli nenaskočíme do rozjetého vlaku, trh přebere někdo jiný. Teď je ta nejlepší chvíle," uvedla komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Bölová. Čeští poslanci už na začátku února schválili, že tuzemské lihovary mohou souběžně vyrábět bioetanol s jinými typy lihu.
Přijatým návrhem se v Česku změnil zákon, který určuje pravidla pro výrobu biolihu a jeho přimíchávání do pohonných hmot. Přimíchávání biolihu do benzinu a nafty by mělo nejen snížit závislost ČR na dovozu stále dražší ropy, ale přispět ke zlepšení ovzduší a hlavně – přinést zemědělcům další možnosti odbytu pro část produkce obilovin.
Totéž si od rozvoje trhu biopaliv slibuje i EK, jež chce v Unii omezit emise skleníkových plynů, z nichž čtvrtina pochází z dopravy, a nabídnout tím nové příležitosti farmářům v "pětadvacítce" a v rozvojových zemích, přičemž farmáři by měli dostávat na tuto činnost dotace. Pěstování řepky, cukrovky či třtiny na výrobu bionafty a bioetanolu by mělo nahradit příjmy, které seškrtá nadcházející cukerná reforma. EK navrhuje členským státům zvážit směs opatření včetně daňových úlev, dotací farmářům, podporu vývoje nové generace biopaliv či preferenční celní sazby na dovoz biopaliv z nejchudších rozvojových zemí, kde by EU také měla podpořit jejich produkci.
Součástí strategie je i revize směrnice o biopalivech, která původně vytyčila cíl uspokojovat 2 % spotřeby pohonných hmot biopalivy v roce 2005 a 5,75 % v roce 2010. Skutečnost zaostává za záměrem, členské státy by se měly letos rozhodnout, zda by se dobrovolný závazek měl stát povinným.
Zdroj: Ekolist, 10. 2. 06 Zdroj info ÚZPI