- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Státní pozemkový úřad poskytuje pomoc při povodních a erozích půdy
V souvislosti s aktuálními povodněmi, které zasáhly řadu oblastí České republiky, Státní pozemkový úřad (SPÚ) aktivně reaguje na nastalou situaci a zajišťuje pomoc vlastníkům půdy zasaženým těmito přírodními katastrofami. Povodně způsobily nejen zaplavení sídel a zemědělských ploch, ale také výrazně zvýšily riziko eroze půdy, což může mít jak negativní dopad na úrodnost a stabilitu zemědělské krajiny, tak především mohou být způsobené škody na majetku.
Zaměstnanci z Poboček a Krajských pozemkových úřadů situaci neustále monitorují. Jsou známá místa zasažená přívalovými srážkami, kde se potřebnost pozemkových úprav a jejich výsledků v podobě realizace protipovodňových a protierozních opatření ukázala jako velmi účinná a prospěšná, což dokazují naše realizace i v těch nejvíce zasažených oblastech jako například v Lichnově, Větřkovicích u Vítkova a Darkovicích v Moravskoslezském kraji nebo v Roudném či Stoklasné Lhotě v Jihočeském kraji.
Škody způsobené povodněmi zahrnují významnou degradaci a odnos orné půdy v některých regionech. Kromě eroze půdy dochází také k zaplavení zemědělských ploch, což obecně způsobuje narušení osevních plánů a ztrátu úrody. Celkové škody a dopady povodní budou vyhodnocovány postupně, až to stav dovolí.
S ohledem na vážnost situace SPÚ očekává, že erozní události budou hlášeny v portálu monitoring eroze, a data o nich postupně doplňována, v následujících dnech až týdnech. Starostové obcí v zasažených oblastech mají momentálně jiné důležitější starosti se zabezpečením ochrany obyvatel, jejich zdraví a majetku.
Jelikož je hlášení erozních událostí dobrovolné, apelujeme na všechny občany, kteří se s erozní událostí setkají, aby se obrátili na místně příslušnou pobočku Státního pozemkového úřadu (SPÚ), případně přímo na pověřeného pracovníka SPÚ. Pověřený pracovník následně provede terénní rekognoskaci a zjištěné informace zanese prostřednictvím webového portálu Monitoringu eroze zemědělské půdy do databáze.
Seznam pověřených pracovníků s kontakty je uveden přímo na webovém portálu Monitoringu eroze zemědělské půdy.
Díky unikátnímu nástroji pozemkových úprav nabízí SPÚ starostům i vlastníkům půdy komplexní řešení, jak připravit krajinu na měnící se klimatické podmínky a snížit negativní dopady povodní i sucha nebo jim úplně předejít. Právě v procesu pozemkových úprav mohou vznikat v blízkostí obcí poldry, vodní nádrže, záchytné příkopy nebo odtokové kanály.
Státní pozemkový úřad je připraven i nadále podporovat zemědělce a vlastníky půdy v rámci prevence a obnovy území po povodních. Všichni zasažení mohou kontaktovat regionální kanceláře SPÚ, kde jim bude poskytnuta odborná pomoc a poradenství.
Více informací:
Avízo z 12. září 2024
Spolupráce s obcemi v boji proti klimatický změnám
O monitoringu eroze zemědělské půdy obecně
Kontakt pro média: Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad, e-mail: komunikace@spucr.cz