Renata Šarjaková, 18. září 2024
Povodně stále hrozí v jižních Čechách a na severní Moravě. V místech, kde již voda klesá, upozorňuje Ústřední povodňová komise, aby lidé při návratu domů dodržovali hygienická pravidla

Déšť postupně slábne, nasycené půdě ale stačí i malé srážky a mohou hrozit další povodně.

 

Další srážky, a s tím spojené nebezpečí povodní, hrozí v jižních Čechách. Nadále je situace kritická na severní Moravě, v Ostravě se protrhla hráz a probíhá evakuace obyvatel. Na některých místech již ale řeky klesají a začne se s obnovovacími pracemi. Ústřední povodňová komise upozorňuje občany a starosty zasažených oblastí, aby při návratu do zasažených domů a likvidačních pracích dodržovali hygienická pravidla a nakládali s odpady podle doporučených opatření. 

„Od zítřka budou postupně na většině území srážky ustávat, ale stále je čekáme na Šumavě a v Novohradských horách, kde bude déšť ustávat až ve středu. Situaci v Jihočeském kraji pečlivě sledujeme a děláme všechno proto, abychom ji zvládli. Kritická situace je také v Ostravě z důvodu protržení hráze na soutoku Odry a Opavy. Ústřední povodňová komise proto vyzvala povodňové orgány a složky integrovaného záchranného systému, aby napnuly maximální úsilí pro ochranu lidí a majetku. V povodí Odry voda dnes o půlnoci kulminovala, díky tomu v Moravskoslezském kraji už řeky klesají, někde mohou ještě stagnovat, ale voda už tady stoupat nebude,“ říká ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise Petr Hladík (KDU-ČSL).

 V některých místech tak bude moci pomalu začít odklízecí a obnovovací práce po povodních, při kterých je nutné dbát na hygienu. „Proto prosím všechny, kteří se vracejí do svých zaplavených domů, aby dodržovali hygienická pravidla, dbali na bezpečnost potravin a vody, zejména nepoužívali vodu ze zaplavených studní. Zároveň bych chtěl připomenout starostům, aby nakládali se vzniklými odpady v rámci likvidačních prací podle manuálu MŽP. Připravujeme pomoc všem zasaženým, aby co nejdříve fungovala základní infrastruktura, dodávky vody, elektřiny nebo dostupnost po silnicích. Připravujeme také finanční pomoc ze strany státu, která bude velmi rychlá a zaměřená na konkrétní oblasti,“ doplnil ministr Hladík. 

 Během dnešního dne naprší nejčastěji mezi 1 až 25 mm, na hřebenech Jeseníků to může být velmi lokálně i kolem 25 mm. Nejvíce pršet bude na jihozápadě Čech. Na Šumavě a v Novohradských horách se očekávají úhrny většinou 30–60 mm, na hřebenech Šumavy ojediněle až 80 mm. V dalších dnech do konce příštího týdne lze čekat jen ojedinělé přeháňky nebo počasí zcela beze srážek. V oblastech postižených nejintenzivnější srážkami může dále docházet k sesuvům půdy. Vítr bude slabší, stále ale může kvůli podmáčené půdě docházet k vývratům stromů.

 “Srážky ještě budou vydatnější do úterý na jihu Čech, především na Šumavě, kde ještě může napršet okolo 50 mm srážek. Poté už srážky ustanou a počasí u nás začne ovlivňovat tlaková výše. Bude slunečno s minimem srážek až do konce týdne,” říká ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

 Nejproblematičtější situace je nyní v jižních Čechách, na Lužnici, Malši a Blanici, kde dojde k opětovným vzestupům. Voda se ale zadržuje ve vodním díle Husinec, během zítřejšího dne dojde zase k přelivům. Složitá zůstává situace především na přítoku Nežárky do Veselí nad Lužnicí a dále na Lužnici po soutoku obou řek. Kulminace se očekává až ve večerních hodinách, evakuační pohotovost zůstává zachovaná mimo Veselí nad Lužnicí i v OPR Soběslav a Tábor. „V této oblasti navíc poměrně intenzivně prší a předpověď deště platí po celý den. Proto se s vedením Povodí soustřeďujeme aktuálně především na tuto oblast, budeme zpřesňovat odhady průtoků a kulminace,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

 „Situace se naopak během noci výrazně zlepšila v Moravskoslezském kraji, po kulminaci je Odra v Bohumíně i řeka Opava v Opavě a hladina dále klesá. Třetí stupeň povodňové aktivity byl v Povodí Odry dnes ráno na 10 místech,“ dodal ministr Výborný.

S ohledem na některé zprávy v médiích spočítalo Povodí Odry také teoretický dopad přehrady Nové Heřminovy na současnou situaci. Přehrada je klíčovým prvkem koncepce ochrany před povodněmi pro horní Opavu, v současnosti se čeká na pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu. „Ukazuje se, že tato stavba bude mít skutečně zásadní dopad na ochranu obyvatel. Plánovaný objem nádrže je téměř 15 milionů metrů krychlových a je navržena na transformaci stoleté povodně na pětiletou. Podle propočtů expertů z Povodí Odry by v Krnově řeka Opava kulminovala 250 m3/s na 150 m3/s, v Opavě by místo 500 m3/s kulminovala řeka na 330 m3/s. Obě města by byla před ničivými účinky povodně výrazně ochráněna,“ řekl ministr zemědělství Výborný.

V Povodí Moravy kulminovaly především horní toky. Na středním toku řeky Moravy hladina stoupá a došlo k zatopení velké části města Litovel, ráno bylo v ulicích mezi 10 a 50 centimetry vody a hladina prozatím stále stoupá. Postupně se dvě povodňové vlny dostanou podle predikcí do Olomouce, průtoky by ale neměly překonat vybudovaná protipovodňová opatření a voda by měla zůstat v korytě.

„Dobrá zpráva přišla v noci z Troubek, Bečva zde kulminovala ve tři hodiny ráno na hodnotě 627 m3/s a od té doby setrvale klesá. Protipovodňová opatření tak obec uchránila před zaplavením,“ doplnil ministr Výborný.

Protipovodňová opatření dobře zafungovala i na Olši. Na Desné už voda opadla, nyní je na 1.stupni povodňové ochrany. Průtok Brnem je také již bezpečný. Na Labi přehrada Seč ochránila Pardubice. Situace se uklidňuje i na Frýdlantsku.

 Letáky k hygieně po povodních: Povodně 2024 – Ministerstvo zdravotnictví (gov.cz)

Metodické pokyny s odpady: https://www.mzp.cz/cz/metodicky_pokyn_pohromy

 

Kontakt:

Veronika Krejčí, tisková mluvčí MŽP

e-mail: tiskove@mzp.cz

 

Aneta Beránková, tiskové odd. ČHMÚ

e-mail: aneta.berankova@chmi.cz

 

Hodnocení => průměr 303
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář