Renata Šarjaková, 9. září 2024
Rybníkáři vybudují nové rybníky, odbahní a zrekonstruují ty stávající. Ministerstvo zemědělství zahajuje nový program výzvou na 130 milionů korun

Rybníkáři mohou již od 16. září 2024 začít podávat žádosti o dotaci na výstavbu, rekonstrukci a odbahnění rybníků větších než 2 hektary. Žádosti o dotace se budou přijímat do 31. října letošního roku. Rybníkáři si mezi sebe rozdělí 130 milionů korun, a to v rámci 1. výzvy pro podávání žádostí do národního dotačního programu „Podpora retence vody v krajině – rybníky a vodní nádrže – 2. etapa“. Dotační prostředky jim poskytne Ministerstvo zemědělství (MZe).

 


 

„Rybníkáři, tedy fyzické a právnické osoby zapsané v registru zemědělského podnikatele a provozující chov a lov ryb, mohou dotační prostředky čerpat v rámci 1. výzvy do podprogramu „Podpora výstavby, obnovy, rekonstrukce a odbahnění rybníků a vodních nádrží – 2. etapa“. Alokace pro 1. výzvu do tohoto podprogramu činí 130 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Žadatelé o dotace mohou své žádosti podávat prostřednictvím Jednotného dotačního portálu (JDP) provozovaného pod záštitou ministerstva financí. Výzva pro podávání žádostí bude na portálu dostupná od 10 hodin 16. září až do 31. října.

Kompletní podmínky výzvy jsou v k dispozici na stránkách MZe.

V rozmezí let 2016 – 2024 poskytlo MZe v rámci předchozího dotačního programu „Podpora retence vody v krajině – rybníky a vodní nádrže“ postupně ve čtyřech výzvách přes 1 miliardu korun na celkem 103 rybníků. Všechny tyto rybníky pomáhají zadržet vodu v krajině a jsou zabezpečeny pro převedení povodňové vlny o intenzitě minimálně stoleté vody. Každý z nich je významným krajinný prvkem, který pomáhá udržovat lokální mikroklima, stabilní hladinu podzemních vod a je biotopem s rozmanitými živočišnými i rostlinnými druhy. Rybníky patří již tradičně k české krajině, je na ně vázáno zavedené rybníkářství s chovem sladkovodních ryb. 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 262
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář