- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Poziční zpráva o pokroku při plnění Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky za rok 2023
Vláda na svém zasedání 13. března 2024 projednala „Poziční zprávu o pokroku při plnění Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky za rok 2023“, která navazuje na usnesení vlády k přijetí „Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027“ č. 354 ze dne 17. května 2023 (dále Koncepce).
Úkolem citovaného usnesení vlády je každoročně předkládat informaci o plnění Koncepce pro informaci vládě v termínu do konce února. Přípravu a zpracování podkladů z jednotlivých gesčních resortů (Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva vnitra – Hasičského záchranného sboru) koordinovala Mezirezortní komise VODA-SUCHO, založená dohodou ministrů zemědělství a životního prostředí v roce 2014.
Koncepce informuje o jednotlivých 35 opatřeních, popisuje pokroky v jejich zavádění do praxe a doplňuje údaje o finančních podporách. Loni se celkem vynaložilo 26,8 mld. Kč, z toho na opatření Ministerstva zemědělství (MZe) 20,4 mld., opatření Ministerstva životního prostředí 4,9 mld. a na opatření Ministerstva průmyslu a obchodu 1,5 mld. Podíl zdrojů z EU byl 69 %
a státní rozpočet 17 %. Výrazně se s vlastními zdroji zapojili i investoři, jako například obce.
Součástí Poziční zprávy je rovněž stručná charakteristika hydrologické situace v r. 2023, z níž je zřejmé, že rok 2023 byl nejteplejší v historii Evropy, ale u nás se nevyskytly extrémní dopady této skutečnosti. Srážkový úhrn byl nepatrně nad úrovní dlouhodobého průměru. V letních měsících se projevily výrazné poklesy hladiny podzemních vod, nezpůsobily však, oproti situaci v letech 2014–2021, problémy v zásobování pitnou vodou. Rovněž průtoky ve vodních tocích v letních měsících poklesly pod úroveň dlouhodobých průměrů v mnoha lokalitách. S ohledem na dostatečné naplnění přehradních nádrží nebylo nutné přikročit k omezování odběrů vody.
V Koncepci na období 2023–2027 jsou k hodnocení pokroku nově zavedeny indikátory k dosahování strategických cílů. Tyto indikátory budou vyhodnoceny v závěrečné zprávě po ukončení pětiletého řešení v r. 2027 a v předložené „Poziční zprávě“ za první rok je pro 14 strategických cílů uveden současný stav (jako „baseline“), aby bylo možné na závěr pětiletého plnění vyhodnotit, k jakému posunu došlo.
Poziční zpráva o pokroku při plnění Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR za rok 2023 (doc, 631 kB)