- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů v roce 2022
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 18. týdnu na území ČR celkově silně podnormální. Hladina ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala s tendencí k mírnému poklesu a u 6 % objektů výrazněji klesala. Podíl mělkých vrtů se silně a mimořádně podnormální hladinou (36 %) a podíl vrtů s normální hladinou (42 %) se příliš nezměnil.
Silně nadnormální hladina se vyskytla pouze u 1 % vrtů. Oproti předcházejícímu týdnu se celkově stav vydatnosti příliš nezměnil. Vydatnost pramenů byla v tomto týdnu celkově silně podnormální, převážně stagnovala s tendencí k mírnému zmenšení a pouze u 3 % objektů se zmenšovala výrazněji.
Podíl pramenů se silně a mimořádně podnormální vydatností (40 %), podíl pramenů s normální vydatností (38 %) a podíl pramenů se silně a mimořádně nadnormální vydatností (3 %) se příliš nezměnil.
Hladina podzemní vody v hlubokých vrtech byla v dubnu mimořádně podnormální. Větší část objektů zaznamenala stagnaci až mírný pokles hladiny (59 %), k vzestupu nebo velkému vzestupu téměř nedošlo (1 %).
V meziročním porovnání se stejným měsícem minulého roku se zhoršil stav hladiny na většině území. Vzestup nebo velký vzestup zaznamenalo pouze 9 % objektů, naopak pokles nebo velký pokles zaznamenalo 38 % objektů.
Hladiny vodních toků byly v průběhu týdne v závislosti na srážkách převážně slabě až mírně rozkolísané.
V porovnání s dlouhodobými květnovými průměry byly průtoky i nadále podprůměrné, převážně v rozmezí od 30 do 95 %. Průměrné až mírně nadprůměrné průtoky se vyskytovaly zejména na horských a podhorských tocích odvodňujících hřebenové oblasti hor se sněhovou pokrývkou a na tocích zasažených výraznější srážkovou činností. Z hlediska hydrologického sucha se situace v průběhu minulého týdne téměř nezměnila, stav sucha setrvávat pouze na několika vodních tocích.
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny
ze 78–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.
Přílohy:
Informační zpráva o hydrologické situaci k 11. 5. 2022 (PDF)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 11. 5. 2022 (PDF)
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 4. květnu 2022 - ke stažení
Přílohy
Informační zpráva o hydrologické situaci k 4. 5. 2022 (PDF)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 4. 5. 2022 (PDF)