- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů v roce 2021
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 18. listopadu 2021
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 45. týdnu na území ČR celkově normální. Vydatnost pramenů byla v tomto období celkově mírně podnormální. Situace však byla nadále regionálně odlišná.
Stav hladiny podzemní vody v hlubokých vrtech se oproti předcházejícímu měsíci zhoršil v části permokarbonu středních a západních Čech (8A), východočeské křídy (5A), permokarbonu východních Čech (9B) a cenomanu severočeské křídy (6D). V žádné skupině hg rajonů nedošlo ke zlepšení stavu. Zvýšilo se zastoupení objektů s mimořádně podnormální (16 %), mírně podnormální (7 %) i normální hladinou (57 %), snížil se naopak podíl objektů s mírně nadnormální (10 %) a silně nadnormální (3 %) hladinou. Naprostá většina objektů zaznamenala stagnaci až mírný pokles hladiny (85 %). V meziročním porovnání se stejným měsícem minulého roku se stav hladiny v Čechách prakticky nezměnil. Zhoršil se však stav hladiny ve východních Čechách a na Moravě (část křídy, permokarbonu a terciéru). Vzestup zaznamenalo 18 % objektů a velký vzestup žádný objekt, naopak pokles nebo velký pokles zaznamenalo 20 % objektů.
Hladiny většiny sledovaných toků byly v průběhu týdne setrvalé nebo slabě kolísaly, s převažující sestupnou tendencí. V porovnání s dlouhodobými listopadovými normály dosahovaly průtoky většinou podprůměrných hodnot v rozmezí od 25 do 75 % Qm. Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti předchozímu týdnu ve všech povodích mírně zhoršila, nejvíce v povodí Moravy po Dyji, kde bylo hydrologické sucho zaznamenáno téměř ve 40 % hlásných profilů, Odry (27 %), horního Labe (19 %) a Dyje (15 %). Nejmenší počet hlásných profilů pod Q355d byl i nadále v povodí Vltavy (2 %) a dolního Labe a Ohře (12 %).
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 80–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.
Přílohy:
Informační zpráva o hydrologické situaci k 18. 11. 2021 (PDF, 1 MB)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 18. 11. 2021 (PDF, 479 KB)
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 10. listopadu 2021 - ke stažení
Přílohy:
Informační zpráva o hydrologické situaci k 10. 11. 2021 (PDF)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 10. 11. 2021 (PDF)