- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů v roce 2021
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 40. týdnu na území ČR celkově normální. Vydatnost pramenů na území ČR byla v tomto týdnu celkově normální. Situace však byla nadále regionálně odlišná. Oproti předcházejícímu týdnu celkově nedošlo k výraznější změně stavu vydatnosti a současně vydatnost pramenů ve srovnání s předchozím týdnem stagnovala s tendencí k mírnému poklesu.
Stav hladiny podzemní vody v hlubokých vrtech v září se oproti předcházejícímu měsíci zhoršil pouze v části permokarbonu východních Čech a cenomanu východočeské křídy. V žádné skupině hg rajonů nedošlo ke zlepšení stavu. Zastoupení objektů v jednotlivých kategoriích se téměř nezměnilo, výrazněji se snížil pouze podíl silně nadnormálních (6 %) objektů. 79 % objektů zaznamenalo stagnaci až mírný pokles hladiny. V meziročním porovnání s měsícem září 2020 se zlepšil stav hladiny na severozápadě Čech a na pomezí Čech a Moravy. Vzestup zaznamenalo 18 % objektů a velký vzestup 10 % objektů.
Hladiny většiny sledovaných toků byly v průběhu týdne setrvalé nebo mírně rozkolísané. Vodnosti sledovaných toků se v průběhu týdne pohybovaly v rozmezí hodnot od Q355 do Q150, jen ojediněle byly vodnosti větší. V porovnání s dlouhodobými říjnovými normály byly týdenní průtoky podprůměrné až průměrné, v rozmezí od 35 do 105 % QX. Z hlavních povodí relativně nejvíce vody odteklo Dyjí (85 % QX) a Vltavou (82 % QX), nejméně pak Moravou (45 % QX). I nadále však zůstávala téměř 1/3 hlásných profilů s průtoky pod hranicí sucha (Q355) v povodí Moravy po Dyji. Hladiny vodních nádrží byly v uplynulém týdnu setrvalé nebo jen slabě kolísaly. Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 80–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.
Přílohy:
Informační zpráva o hydrologické situaci k 13. 10. 2021 (PDF)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 13. 10. 2021 (PDF)