Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 7. březen 2007
Ministerstvo zemědělství nechce pokutovat ty, kdo se dodatečně přihlásí k odběru vody
Ministerstvo zemědělství nechce pokutovat ty, kdo se dodatečně přihlásí k odběru vody
Ministerstvo zemědělství nechce pokutovat ty, kdo se dodatečně přihlásí k odběru vody
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí připravuje metodický pokyn pro vodoprávní úřady a Českou inspekci životního prostředí, jak postupovat v případě žadatelů o nové povolení k odběru povrchových či podzemních vod, kteří doposud vodu z těchto zdrojů odebírali bez platného povolení. Žádné plošné kontroly studní v České republice ministerstvo zemědělství nechystá. Lze předpokládat, že sankce se udělí jen ve výjimečných případech.
Intenzivně probíhající kampaň o zániku vybraných platných povolení k odběru či vypouštění vod k 1.1.2008 významně zvýšila povědomí podnikatelů, živnostníků či soukromých osob o způsobu regulace nakládání s vodou. Řada lidí si nyní chce na své doposud nepovolené odběry pořídit platná povolení, neboť si tím garantují také určitou ochranu. Tito žadatelé se však obávají případného sankcionování ze strany správních orgánů.
Ministerstvo zemědělství se opakovaně vyjádřilo, že žádné plošné kontroly nechystá a že sankce nejsou v případě těchto žadatelů na místě. V tomto smyslu bude spolu s Ministerstvem životního prostředí instruovat správní orgány – tedy vodoprávní úřady a Českou inspekci životního prostředí - o postupu, který bude využívat všech ustanovení vodního zákona i zákona o přestupcích (popř. též zákona stavebního) umožňující osvobození od sankcí.
Rekapitulace základních faktů týkajících se povolení k odběru podzemních a povrchových vod:
Pokud takové povolení mají, je rozhodující jeho text. Pokud odběr slouží za účelem individuálního zásobování domácnosti pitnou vodou či je použita jiná formulace vyjadřující stejný účel, nemusí dělat nic a studnu nikam nehlásí. V případě opačné formulace by si měli povolení nechat prodloužit, a to nejpozději do 1. července letošního roku, nebo mohou kdykoliv požádat o vydání povolení nového.
Pokud žádné povolení nemají, pak by o něj měli dodatečně zažádat na místně příslušném pověřeném obecním úřadě (vodoprávní úřad). Kontroly, zda toto povolení mají, budou probíhat, tak jako dosud, pouze namátkově.
Pozor !!! Účel individuální zásobování domácnosti pitnou vodou zahrnuje i zalévání zahrady, mytí automobilu, napájení zvířat apod.
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe
|