- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů v roce 2021
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil, ale zůstal celkově normální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně stagnovala, až mírně rostla.
Nadále u podzemních vod pokračuje stav, kdy v západních a severozápadních Čechách přetrvává mírně podnormální stav (v povodí dolní Ohře a Ploučnice dokonce silně podnormální stav). Na ostatním území Čech převládá normální stav. Zatímco na Moravě převažuje stav nadnormální a v povodích Moravy a Svratky a Svitavy dokonce mimořádně nadnormální.
Podíl pramenů, u kterých bylo dosaženo silného či mimořádného sucha, oproti minulému týdnu mírně poklesl a tvoří 23 % všech objektů.
V období od 13. 1 do 20. 1. 2020 byly srážky na většině území České republiky převážně sněhové. Nejvíce srážek spadlo v horských oblastech (Krušné hory 30 mm, Beskydy 50 – 90 mm, Jeseníky až 180 mm). V důsledku těchto srážek se výrazně zvýšila zásoba vody ve sněhu – sněhová pokrývka se nachází i v nížinách. V porovnání s dlouhodobým průměrem je zásoba vody ve sněhu na většině území mírně nadprůměrná (zejména v nížinách). Průtoky ve vodních tocích jsou většinou setrvalé, na některých měrných stanicích jsou měření ovlivněna ledovými jevy. Ve srovnání s dlouhodobými průměrnými průtoky pro aktuální období jsou mírně nadprůměrné nebo průměrné průtoky ve východní části České republiky, naopak podprůměrné průtoky jsou pozorovány zejména v západní části České republiky. S ohledem na aktuální předpověď počasí pro nejbližší dny lze očekávat tání sněhové pokrývky a s tím spojené dočasné zvýšení průtoků ve vodních tocích.
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny ze 70 – 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. S ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu a očekávané tání bylo na některých vodních dílech zahájeno předvypouštění pro případné zachycení a transformaci zvýšených průtoků.
Přílohy
Informační zpráva o hydrologické situaci k 20. 1. 2021 (PDF, 1 MB)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 20. 1. 2021 (PDF, 451 KB)
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 6. lednu 2021 - ke stažení
Informační zpráva o hydrologické situaci k 6. 1. 2021 (PDF, 1 MB)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 6. 1. 2021 (PDF, 452 KB)