- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů a suchu 2020
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 9. prosinci 2020
9.12.2020 - Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil a byl celkově normální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně mírně klesala.
Nadále u podzemních vod pokračuje stav, kdy v západních a severozápadních Čechách přetrvává mírně podnormální stav, a v povodí dolní Ohře dokonce silně podnormální stav. Na ostatním území převládá nadnormální stav. Podíl pramenů, u kterých bylo dosaženo silného či mimořádného sucha, oproti minulému týdnu téměř nezměnil a tvoří 28 % všech objektů.
V období od 2. 12. do 9. 12. spadly na území České republiky srážky s celkovými úhrny do 10 mm. Tyto srážky měly zanedbatelný vliv na stav vodních toků. Na většině území České republiky jsou vodní stavy setrvalé nebo na mírném poklesu. V porovnání s dlouhodobým průměrem jsou průtoky ve vodních tocích průměrné až lehce nadprůměrné na území ve správě Povodí Moravy, průměrné nebo mírně podprůměrné průtoky se vyskytují ve východní a jižní části České republiky. Nejmenší průtoky při porovnání s dlouhodobým průměrem se vyskytují zejména v západních a částečně také v severních Čechách (10 – 50 % dlouhodobého průměru, zejména na území ve správě Povodí Ohře).
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 65 – 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. U některých nádrží dochází k přechodu na zimní hladinu a s tím spojenými změnami zásobního objemu. Nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky.
Přílohy
Informační zpráva o hydrologické situaci k 9. 12. 2020 (PDF, 1 MB)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 9. 12. 2020 (PDF, 453 KB)
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 2. prosinci 2020
2.12.2020 - Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil, zůstal však mírně nadnormální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně mírně klesala.
Nadále u podzemních vod pokračuje stav, kdy v západních a severozápadních Čechách přetrvává mírně podnormální stav, a v povodí dolní Ohře dokonce silně podnormální stav. Na ostatním území převládá nadnormální stav, a na severní a střední Moravě dokonce stav silně nadnormální.
Podíl pramenů, u kterých bylo dosaženo silného či mimořádného sucha, oproti minulému týdnu mírně vzrostl a tvoří 29 % všech objektů.
V období od 25. 11. do 2. 12. byly na území České republiky zaznamenány až na výjimky (úhrny v Jeseníkách a Beskydech 35 mm respektive 49 mm) srážkové úhrny maximálně do 20 mm, v horských oblastech byly srážky smíšené nebo sněhové (Krkonoše, Beskydy a Jeseníky). Průtoky ve vodních tocích jsou proto i nadále setrvalé nebo s mírně klesající tendencí. V porovnání s dlouhodobým průměrem pro měsíc listopad jsou průtoky nadprůměrné nebo srovnatelné ve východní části České republiky (zejména na území ve správě Povodí Moravy), naopak podprůměrné jsou průtoky na západě a severu České republiky.
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 65 – 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Velmi vysoké procento naplnění mají zejména nádrže ve správě Povodí Moravy a Odry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. U některých nádrží dochází k přechodu na zimní hladinu a s tím spojenými změnami zásobního objemu. Nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky.
Za měsíc listopad bylo z vodních nádrží nadlepšeno 5,31 mil. m3 do vodních toků pod nádržemi. Od začátku roku 2020 bylo z vodních nádrží nadlepšeno celkem 186,79 mil. m3.
Během listopadu rovněž došlo k akumulaci vody v zásobních prostorech vodních děl, a to v součtu za všechny státní podniky povodí celkem 13,29 mil. m3, od začátku roku 2020 bylo ve významných vodních nádržích na území České republiky akumulováno 864,89 mil. m3.
Přílohy
Informační zpráva o hydrologické situaci k 2. 12. 2020 (PDF, 1 MB)
Aktuálně platná omezení k nakládání s vodami k 2. 12. 2020 (PDF, 451 KB)