- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ministerstvo zemědělství odstartovalo čtvrtou etapu protipovodňových opatření. Dá na ně 4,6 miliardy korun
Ministr zemědělství Miroslav Toman podepsal pravidla programu Podpora prevence před povodněmi IV. Do roku 2024 tak vzniknou protipovodňová opatření, zejména v oblastech s významným povodňovým rizikem, s celkovým příspěvkem ze státního rozpočtu ve výši 4,6 miliardy korun. Program navazuje na třetí etapu prevence před povodněmi z let 2014-2019.
„Plánujeme vybudovat například poldr Kutřín na vodním toku Krounka v povodí Labe s předpokládanými náklady téměř půl miliardy korun, dílčí opatření v povodí horního toku řeky Opavy za přibližně 1 miliardu nebo protipovodňové opatření v Hranicích na Moravě a Husinci či rekonstrukci vodního díla Jezeří,“ řekl ministr Miroslav Toman.
O podporu mohou žádat obce a správci vodních toků, tedy státní podniky Povodí a Lesy ČR. Výše dotace se bude pohybovat mezi 70 až 95 % stavebních nebo projektových nákladů.
Projekty protipovodňové ochrany se zabývají všemi aspekty zvládání povodňových situací v povodích a navrhují vhodné kombinace technických opatření na vodních tocích a přírodě blízkých opatření. S ohledem na aktuální klimatické změny a extrémní počasí povedou plánovaná opatření také ke zlepšení vodního režimu v krajině.
V probíhající třetí etapě programu prevence před povodněmi Ministerstvo zemědělství poskytne 1,6 miliardy korun a předpokládá, že v závěru etapy částka dosáhne téměř 3 miliardy korun. Tato etapa je přednostně zaměřena na opatření zajišťující retenci – zadržení vody v poldrech a vodních nádržích a současně také na nezbytná opatření podél vodních toků. Mezi významné akce patří například vybudování suché nádrže Jelení, zvýšení retence vodního díla Šance nebo zvýšení kapacity koryta řeky Moravy v Olomouci.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství