- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Dělejme kroky pro to, aby Česká republika nezůstala na suchu
Z programů Ministerstva zemědělství by tak v budoucnosti mělo být možné financovat obecní nádrže, které jsou vodními prvky v krajině. Také se chystá nový dotační program na obnovu, výstavbu a rekonstrukci rybníků či program pro podniky povodí pro to, aby mohly obnovovat malé vodní nádrže. Tyto a další informace zazněly na konferenci „Provoz vodovodů a kanalizací“, která se konala v Čestlicích. Zúčastnily se jí téměř čtyři stovky lidí. Nechyběl ani ministr životního prostředí Richard Brabec, náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl či František Barák, předseda představenstva Sdružení vodovodů a kanalizací ČR, které akci uspořádalo.
„Jsme tu proto, aby Česká republika nezůstala na suchu,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec a dodal: „Je symbolické setkat se v období, které patří mezi nejhorší sucha za poslední desítky let. 60 % podzemních vrtů v ČR je stále ve stavu kritického sucha. Půdní fond by měl udržet 9 miliard kubíku vody, dnes se dohaduje, že je to jen 5 miliard kubíku. Proto spolupracujeme na přípravě krizového plánu boje se suchem a evropské i národní prostředky směřujeme do hospodaření s vodou a na zadržení vody v krajině.“
„Nebudeme-li v budoucnu přírodě pomáhat, budeme-li dělat rozdíl mezi povrchovou a podzemní vodou a nezajistíme-li rozumnou regulaci, může se stát, že ne vždy pitná voda poteče,“ řekl předseda představenstva Sdružení vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák a dodal: “Jde o strategickou surovinu, k jejíž ochraně je třeba přistupovat komplexně ve spolupráci státu, samospráv, zemědělců a vodárenských společností.“
„Vnímám nezastupitelnou práci vodařů. Je totiž nutné hledat optimální využití krajiny, aby se voda na našem území udržela,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Město Kyjov tak ze strategických důvodů vlastní společnost Vodovody a kanalizace, řešení sucha a efektivní hospodářství s vodou jako takové je běh na dlouhou trať.“
Letošní sucho bylo nejhorší za poslední desítky let. Zásadně ho nepocítily lokality, které jsou napojeny na větší vodárenské systémy. Problém byl zejména v oblastech, kde jsou menší zdroje. Proto už ministerstvo zemědělství chystá materiál, který by měl pomoci s investičními záměry na Rakovnicku, Hradecku a Zlínsku, kde byl problém se suchem největší. Obecně přitom platí, že je třeba zaměřit se na menší lokality a napojit je na bezpečné zdroje. Rezort životního prostředí k tomu poskytuje dotační prostředky na zadržování vody v půdě, připravuje pilotní projekty na zasakování vody v krajině a úpravu legislativy tak, aby voda byla více chráněná a půda byla schopná čelit erozi a extrémním jevům způsobeným změnou klimatu.
Pro další informace kontaktujte:
Petra Roubíčková
tisková mluvčí MŽP
Oldřich Vlasák
ředitel, Sdružení vodovodů a kanalizací ČR
Štěpánka Filipová
Svaz měst a obcí ČR, mediální zastoupení