Renata Šarjaková, 25. červenec 2006
EK navrhla novou směrnici k ochraně vod
Nová směrnice má lépe chránit vodní toky, jezera a rovněž moře u břehů Evropské unie před znečištěním nebezpečnými látkami ze zemědělství, průmyslu či skládek odpadu.

Nový evropský zákon, který bude k přijetí ještě potřebovat souhlas členských zemí a Evropského parlamentu, zavádí limity pro koncentraci 41 různých pesticidů, těžkých kovů a dalších chemikálií, nebezpečných pro lidské zdraví, faunu a flóru. Tyto limity by státy Unie měly respektovat do roku 2015 a nebezpečné látky přestat vůbec vypouštět do vod do roku 2025.

 

"Kapka nebezpečné látky stačí k tomu, aby znečistila tisíce litrů vody. Je životně důležité ovládnout chemikálie, ohrožující životní prostředí a zdraví. Společné normy jsou nezbytné, protože toky překračují hranice," prohlásil komisař Stavros Dimas.

 

Nová směrnice o povrchových vodách má nahradit pět dosavadních, zastaralých unijních předpisů a doplnit rámcovou direktivu o ochraně vod, vytyčující cíl dosáhnout dobré kvality vod v EU do roku 2015. Návrh obdobné směrnice pro podzemní vody již posuzují členské státy a EP.

 

O čistotě vod v EU vypovídá i zpráva EK z června letošního roku, podle níž byla na velké většině mořských pláží i na sladkovodních koupalištích ve státech EU v roce 2005 voda ke koupání čistá, ale oproti roku 2004 se situace mírně zhoršila, zejména ve vnitrozemí. V Česku, které zůstává spíš pod průměrem Unie, loni přibylo přírodních koupališť s čistou vodou, ale i míst, jež parametrům Unie nevyhovují.

 

Loni splňovalo kritéria čistoty vody 96,1 % ze 14 230 mořských pláží, zatímco rok před tím to bylo 96,7 %. Ze 6684 míst ke koupání ve vnitrozemí vyhovovalo 85,6 %, zatímco o rok dříve to bylo 89,4 a v roce 2003 92,4 %. V Česku vyhovovaly ze 176 sledovaných koupališť více než dvě třetiny; ještě hůře na tom byly Itálie, Slovinsko, Slovensko (46,2 procenta), Maďarsko a Polsko.

 

Nová směrnice o ochraně povrchových vod by se podle EK měla projevit nejen u vodních ploch určených k rekreaci, ale jde například i o nezávadnost ulovených ryb.

 

Zdroj: Ekolist, 18. 7. 06                         Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 095
Autor Nadpis Datum
gfgejydy    HPVRSKtSLVQRRJVR 04:03 24. leden 2011