František Mariánek, 20. červen 2011
Tisková zpráva MZe
Česko má novou koncepci protipovodňové ochrany po roce 2013
Pokračování kroků protipovodňové ochrany po roce 2013 má zajistit koncepce, kterou ve středu projednala vláda. Materiál počítá s využitím technických i přírodě blízkých opatření a zabývá se strategií jejich financování, důraz klade na posílení schopnosti krajiny zadržet vodu a na správné hospodaření s vodou v krajině. Pro realizaci III. etapy protipovodňových opatření do roku 2020 by bylo optimálně zapotřebí ročně asi 4,2 miliard korun, přičemž se předpokládá přibližně polovinu použít na technická a polovinu na přírodě blízká.
„K zajištění další etapy výstavby preventivních protipovodňových opatření Koncepce formuluje hlavní principy a soubor úkolů, které musí jednotlivé subjekty vyřešit. Nejvýznamnějším je zajistit diverzifikované finanční zdroje, protože do budoucna není možné počítat s výrazným financováním ze státního rozpočtu. Také je třeba najít vhodnou formu spoluúčasti ohrožených subjektů a systému pojištění,“ přibližuje obsah materiálu ministr Ivan Fuksa.
Českou republiku, jakož i další evropské země, od začátku devadesátých let minulého století sužuje zvýšený výskyt extrémních povodní, které neměly v předcházejících 50 až 100 letech obdoby. Reakcí prakticky všech států bylo zpracování strategií prevence před povodněmi s cílem omezit především ztráty na životech a materiální škody, které silně zasáhly do hospodaření řady postižených regionů a zemí. Evropská unie přijala v roce 2007 směrnici k vyhodnocování a zvládání povodňových rizik a do roku 2015 musí členské státy zpracovat mapy povodňového nebezpečí a povodňových rizik a plány pro zvládání povodňových rizik.
Koncepce řešení problematiky ochrany před povodněmi v České republice s využitím technických a přírodě blízkých opatření, kterou zpracovalo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, má pomoci zajistit pokračování preventivních kroků na ochranu před povodněmi po roce 2013 a jejich finančního zabezpečení. Kvantifikace potřebného objemu finančních prostředků na technická protipovodňová opatření vychází z přijatých Plánů oblastí povodí, přibližně stejný objem se předpokládá rovněž na přírodě blízká opatření na základě konzultace s Ministerstvem životního prostředí.
S protipovodňovou ochranou úzce souvisí pozemkové úpravy. K 9. listopadu 2010 byly ukončeny pozemkové úpravy na téměř 16 procentech zemědělského půdního fondu a na dalších přibližně deseti procentech rozpracovány. Jen v letošním roce se podařilo dokončit 81 jednoduchých a 91 komplexních pozemkových úprav na celkové výměře přesahující 58 800 hektarů. Proinvestovány na pozemkové úpravy byly letos bezmála dvě miliardy korun.
Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí MZe

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 003
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář