- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Nové varovné systémy už někde mají
Novojičínsko - Necelé dva roky po ničivých povodních v červnu 2009 již některé postižené obce mají nový protipovodňový varovný systém, jiné by jej mohly mít do konce letošního roku.
Ivan Pavelek
„Přišlo to tak rychle a nečekaně, že se nedalo nic dělat,“ shodovali se všichni, které v roce 1997 postihly povodně na Novojičínsku. Lubomír Dohnal z Jeseníku nad Odrou několik dnů po povodňové vlně řekl, že voda přišla neuvěřitelně rychle. „Šel jsem se podívat k řece, a ta voda už dosahovala k cestě. Když je tam, tak to už vím, že bude i ve sklepě. Jenže než jsem došel zpátky a nachystal si čerpadlo, tak už to bylo na schodech. To patro bylo během chvilky pod vodou,“ povzdechl si.
Taková situace jako tehdy by snad už v příštích letech neměla nastat. Kunín, patrně jako první z postižených obcí, už má protipovodňový varovný systém hotový. „Máme bezdrátový rozhlas, v Jičínce jsou dvě čidla napojená na hasiče. Je to napojené i na mobilní telefony, můj a některých členů povodňové komise. Z mobilu se dá spustit poplašný systém a rozhlasem se pak lidem oznámí, co se děje,“ přiblížila stručně zařízení starostka Kunína Dagmar Novosadová.
Hotovo mohli mít už také v Jeseníku nad Odrou, ale vše se jim malinko prodlouží. „Rozhlas jsme měli v každé obci nový před povodní. Tam, kam nedosáhl drát, je bezdrát. Čekáme na dokončení rekonstrukce úřadu, a pak budeme schopni hlásit prostřednictvím rozhlasu z mobilního telefonu a podobně. V podstatě potřebujeme dotáhnout do konce detaily. Před rekonstrukcí úřadu nemělo smysl dávat do toho další prostředky,“ uvedl starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček a dodal, že kromě toho se dělají i další opatření, přímo na tocích.
Třetí nejvíce postižená obec na Novojičínsku, Životice u Nového Jičína, má společný projekt na protipovodňový varovný systém s Veřovicemi a Hodslavicemi. Právě Hodslavice jej zaštiťují. „Dostali jsme na to veřejnou dotaci a blíží se termín vypsání výběrového řízení na dodavatele. Budou to hladinoměry, srážkoměry v obcích a systém bezdrátového rozhlasu,“ informovala starostka Hodslavic Pavla Adamcová a dodala, že původně se podílel na společném projektu také Nový Jičín, ale později se vydal vlastní cestou.
Ta je podobná jako v uvedených obcích – čidla a bezdrátový rozhlas. Podle tiskové mluvčí novojičínské radnice Marie Machkové město v současné době vyhotovuje podklady tendrové projektové dokumentace. „V červnu by to zastupitelstvo mělo schválit a mělo by zařadit prostředky do rozpočtu města. Realizace má být v příštím roce,“ doplnila Machková.
Vážně se protipovodňovým varovným systémem začali zabývat i v Hladkých Životicích, kde na posledním zasedání zastupitelstva odsouhlasili, aby se obec pustila do zpracování projektové dokumentace. I tam chtějí použít podobný systém jako jinde. „Do požadavků bychom dali asi třicet až padesát čidel, pro instituce a obyvatele, kteří jsou v místě, kde bude špatný dosah bezdrátového rozhlasu, nebo jsou špatně slyšící. Dostanou to přímo do domácností,“ předestřela zastupitelům starostka Hladkých Životic Irena Ravčuková.
O tom, zda obec Nový varovný systém bude mít, rozhodne případný úspěch žádosti o dotaci. Pokud by ji Hladké Životice získaly, systém by mohl být hotov do konce letošního roku.