Renata Šarjaková, 5. leden 2009
Rybáři, kteří zmeškají 15. leden, nedostanou novou povolenku

15. leden je pro rybáře kritický. Pokud neodevzdají starou povolenku a sumář úlovků, jen tak si letos nezachytají.

Rybářská sezona roku 2008 skončila. Rybářům nastává období bilancování, připravují se na novou sezonu. Jen kapraři tráví u vody delší čas i v zimě. Pro mnoho z nich je totiž fotografie kapra v pozadí se zasněženou krajinou největší odměnou za jejich vytrvalost.

15. leden

Co musí každý rybář vlastnící povolenku k rybolovu v nejbližší době bezpodmínečně udělat? Především ji musí do 15 dnů od konce její platnosti (do 15. ledna) odevzdat a spolu s ní i vyplněný sumář úlovků.

Do sumáře musí rybář vypsat všechny ryby, které ulovil v revírech příslušného svazu a ponechal si je. Mnoho rybářů například neuvádí malé nástražní rybky, ale pouze významnější úlovky. Hlavním pravidlem ale zůstává, že všechny ryby v povolence musejí být uvedeny i v sumáři.

Pokud někdo neodevzdá povolenku s vyplněným sumářem do 15. ledna, nebude mu vydána povolenka na letošní rok.

Členské příspěvky

Po odevzdání potřebných dokladů je třeba ještě zaplatit členský příspěvek ve výši 400 Kč, a to do 28. února, jinak členství v MRS (Moravský rybářský svaz) či ČRS (Český rybářský svaz) zaniká.

K výdeji povolenky je ještě potřeba mít státní rybářský lístek, který vydává odbor životního prostředí příslušného městského orgánu. Rybářský lístek si může rybář koupit na jeden až na deset let. Jednoroční rybářský lístek stojí 100 Kč, desetiletý pak 500 Kč.

Brigádnická povinnost

Součástí podmínek k vydání nové povolenky k rybolovu je i splnění brigádnické povinnosti. Počet odpracovaných hodin se podle regionů liší, průměrně se však pohybuje okolo 10 hodin ročně. Od brigády jsou osvobozené děti, ženy, členové nad 65 let věku a držitelé osvědčení ZTP. Kdo nechce nebo nemůže brigádu odpracovat, může ji zaplatit. Ceny za neodpracované brigády se opět liší podle mateřské místní organizace (MO).

Někteří rybáři chodí na rybářské brigády každoročně, jiní si jejich splnění raději zaplatí. Co je pro MO lepší? U velkých MO jsou často slyšet názory, že kdyby přišli všichni členové, nezbude pro ně žádná práce. Peníze jsou mnohdy potřebnější než formální a odbytá práce. To, že je více těch rybářů, kteří kvůli brigádám sáhnou do peněženky o trochu hlouběji, některé MO i vítají.

K rybářům, kteří by se na brigádu měli přijít podívat alespoň jednou, patří mladí lidé. Lépe si představí, jak taková organizace funguje a co je potřeba pro její chod. I kdyby si měl člen příští rok splnění brigády zaplatit, budou už alespoň přibližně vědět, na co se jejich peníze použijí.

Výdej nové povolenky

Při Po splnění všech předchozích podmínek může rybář požádat o vydání nové povolenky k rybolovu. Jejich ceny se liší podle toho, spadá-li MO k ČRS či MRS. Také podle toho, má-li rybář zájem o povolenku MP (mimopstruhovou) či P (pstruhovou).

Cena se také liší podle délky platnosti (od jednodenní až po roční), podle příslušnosti k zemnímu svazu ČRS nebo MRS. Slevy na povolenku mají osoby mladší 15 let, studenti a držitelé osvědčení ZTP.

Nezanedbávejte schůze

Poslední milá událost v nadcházející rybářské sezóně (pomineme-li příležitostné rybářské plesy), je výroční členská rybářská schůze. V některých MO, zejména větších, je účast velmi nízká. Přitom právě na schůzích se mnohdy hlasuje a diskutuje o důležitých a aktuálních věcech, jakými jsou například rybožraví predátoři nebo žádosti o udělení různých výjimek. Příkladem může být schválení horní míry kapra na 70 cm, které už se ve mnoha MO zavedlo.


Zdroj: Hobby magazín, 05.01.2009

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 140
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář