- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Lesnické firmy mají problémy
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím vytěžil přibližně 45 procent z 1,98 milionu metrů krychlových dřeva, které v jeho lesích poničila březnová vichřice Emma. Některé lesnické firmy však neplní své závazky vůči podniku týkající se těžby a placení za dřevo. Informoval o tom minulý týden Radek Drahný, mluvčí podniku kterému patří asi polovina lesů v zemi.
Problémy lesnických firem způsobil nadbytek dřeva na trhu a pád cen, které vyvolaly americká hypoteční a stavební krize a větrné kalamity. Například ceny jehličnaté kulatiny ve druhém čtvrtletí klesly asi o čtvrtinu.
"Za této situace zvažují některé firmy ukončení smluvního vztahu. Někteří partneři jsou v prodlení s plněním smluvních závazků a Lesy ČR jim v krajním případě mohou ukončit smlouvy," uvedl Drahný s tím, že jde zatím o jednotlivé případy. Předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Miloš Balák dříve uvedl, že největší problémy budou mít firmy, které nemají vlastní kapacity a práce řeší prostřednictvím subdodavatelů.
Pokud by firma s pracemi pro Lesy ČR skončila, zadá státní podnik na příslušné územní jednotce práce zkráceným řízením jiným firmám. Ty by na území pracovaly do doby, než podnik uzavřena smlouvu s vítězem nového řádného výběrového řízení. Celkem má podnik území rozděleno na 257 jednotek.
Smlouvy, které jsou uzavřené striktně podle zákona o veřejných zakázkách, nedokážou na změněnou situaci po kalamitě a pokles cen dřeva pružně reagovat. Firmám proto hrozí ztráty kvůli vyšším nákladům na kalamitu, poklesu cen dřeva a nutnosti platit státním lesům vysoutěžené ceny. Drahný dodal, že o řešení složité situace v oboru nyní Lesy ČR jednají s profesními svazy a ministerstvem zemědělství.
Podnik nicméně předpokládá, že většinu kalamity vytěží do poloviny roku. Na nejvíce kalamitou postižených jednotkách Lesy ČR prostřednictvím zkrácených řízení zadaly těžbu i dalším firmám, které tak na jednotce pracují spolu s vítězi loňských tendrů.
Zdroj: Agroweb