Renata Šarjaková, 6. prosinec 2024
Vyjádření Agrární komory ČR a Lesnicko-dřevařské komory ČR k zaslání otevřeného dopisu prezidentovi republiky s výzvou k dialogu

Vyjádření Agrární komory ČR a Lesnicko-dřevařské komory ČR k zaslání otevřeného dopisu prezidentovi republiky s výzvou k dialogu

 


V Praze dne 3.12.2024 - Společná tisková zpráva - Agrární komora ČR a Lesnicko-dřevařská komora ČR zaslaly prezidentovi České republiky Petru Pavlovi společný otevřený dopis, ve kterém prezidenta žádají o iniciaci širokého celospolečenského dialogu, který by měl v demokratické společnosti vždy předcházet podobně závažným krokům a plánům, jaké má naše vláda s krajinou, přírodou a s lidmi, kteří v této krajině hospodaří a pečují o ni.

 

Naše příroda, půda i lesy jsou v porovnání s ostatními státy Evropské unie chráněny jedněmi z nejpřísnějších zákonů. Tyto zákony a předpisy se navíc stále zpřísňují a jsou často striktnější, než vyžaduje samotná politika EU. Takový přístup však má i svůj opačný dopad.

„S vysokým znepokojením sledujeme trvalou a v poslední době rychle se stupňující snahu zavádět nová, a ještě přísnější omezení hospodaření na zemědělské a lesní půdě nad rámec požadavků EU. Tato velkoplošně, nezacíleně a mnohdy proto i neefektivně zaváděná opatření přitom často nejsou řádně odůvodněna účelem ochrany a mají tak negativní praktické dopady na život a podnikání občanů, ale i komplexní socioekonomické dopady na celou společnost“, říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

V případě zemědělské půdy se chystá přísný režim národní protierozní ochrany až na 65 % obhospodařované orné půdy, což je více než dvojnásobné navýšení ze stávajících 25 %, přičemž je současně na těchto erozně ohrožených plochách vyžadováno využití tzv. půdoochranných technologií. Ty budou pro zemědělce znamenat podstatně vyšší náklady a tím i ztrátu posledních zbytků konkurenceschopnosti vůči zemědělcům z Polska, Rumunska, ale i z Francie či z Německa, kteří takto významnému tlaku nečelí. Takové nastavení bude nejenom nákladné, ale na mnoha místech znemožní pěstovat běžné tržní plodiny, jako jsou brambory či kukuřice, čímž dojde i k zásadnímu omezení živočišné výroby (absence krmiv) a tím k celkovému zkrácení příjmů. A především, stát, resp. ministerstvo zemědělství, toto rozhodnutí nepodložilo žádnými analýzami.

„K formě otevřeného dopisu prezidentovi republiky jsme se rozhodli ve snaze nalézt potřebnou podporu k iniciaci širokého celospolečenského dialogu. Připravují se omezení hospodaření na dalších rozsáhlých územích našeho státu a všechny tyto významné změny se mají zavést v relativně krátkém časovém horizontu. Bez jakékoli odborné dopadové studie, aniž by takový režim vyžadovala Evropská unie nebo byl srovnatelně přísně aplikován v jiných členských zemích Společenství“, doplňuje předseda předsednictva Lesnicko-dřevařské komory ČR Jan Václavík.

V mediálním prostoru zaniká, že každé z těchto velkoplošných regulativ bude mít značné a dlouhodobé dopady na podnikání v takto přísně regulovaném prostředí a samozřejmě také na život lidí, kteří v takové krajině žijí či používají produkty, které v ní vznikly. Ohrožujeme tak schopnost České republiky zajistit vlastní produkci především z vlastních zdrojů, což jen prohloubí negativní dopady, ale i naši závislost na dovozech.

Celý text otevřeného dopisu je v příloze.


Agrární komora České republiky
Sdružuje většinu podnikatelů v zemědělství, lesnictví a potravinářství. Prosazuje a obhajuje oprávněné zájmy svých členů už třicet let. Její členové produkují přes 80 procent veškerých komodit a obhospodařují 1,4 milionu hektarů zemědělské půdy. AK ČR má zhruba tři tisíce členů, což zahrnuje kolem osmi set soukromě hospodařících rolníků, a zbytek tvoří zemědělské organizace. V tomto počtu nejsou zahrnuti členové 32 profesních svazů, sdružení a unií, v nichž se příslušnost podnikatelů překrývá a které rovněž sdružuje AK ČR.

Lesnicko-dřevařská komora České republiky
Je profesní zájmové sdružení kolektivních i samostatných právnických osob z odvětví lesního hospodářství a dřevařské prvovýroby. LDK ČR prosazuje a hájí klíčové zájmy lesnického a dřevozpracujícího odvětví bez ohledu na formu vlastnictví a dlouhodobě usiluje o zajištění ekonomické stability a zvýšení prestiže oboru, se základním principem jeho fungování a rozvoje. Členové komory obhospodařují cca 50 % plochy lesů v České republice. 

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 300
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář