- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Kvůli suchu letos nebude taková úroda semen lesních dřevin
Poškozuje to i listnáče. Právě jejichž osivo ale v době klimatické změny potřebují české a moravské lesy nejvíce. Úroda nebude kvůli suchu tak velká, jak se ještě v červnu odhadovalo.
„Letošní jaro slibovalo nadějný start semenářské sezóny. Semena všech stromů ale kvůli dlouhodobému suchu a teplu dozrávají o tři až čtyři týdny dříve a předčasně zasychají,“ uvedla Zuzana Neznajová ze Semenářského závodu podniku Lesy ČR v Týništi nad Orlicí. Na většině území České republiky tedy nebude úroda tak vysoká, jak se jevilo v červnu. „Vysazovat se budou i olše, břízy, jeřáby či osiky, které nejsou dlouhověké, ale pokryjí půdu, udrží v lese vodu a zlepší kvalitu lesního prostředí. Tyto dřeviny jsou navíc odolnější,“ uvedl Jiří Groda pověřený vedením úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR.
Lesy ČR a všichni vlastníci lesů v zemi potřebují pro obnovu lesů dostatek listnáčů. Jak se letos ukazuje, stromy jsou obalené mnoha malými plody, které však neudrží, a nedozrálé žaludy padají k zemi. Stejná situace je také u buku. Nažky nebo také bukvice zasychají na stromech, navíc je výrazně poškozuje hmyz, takže se pro sklizeň nedají využít. „Sbírat se jich tedy bude podstatně méně, než potřebujeme. Proto vyhledáváme veškeré vhodné lokality,“ dodala Neznajová. Přesto se v Semenářském závodě Lesů ČR připravují dostatečné prostory, stroje i personál, který zpracuje žaludy i bukvice, protože bude nutné část sebraného semene dubů a buků uskladnit i pro další roky.
Sbírat semena lesních dřevin je možné pouze v lese, který je uznán pro sběr osiva využitelného pro pěstování sadebního materiálu pro zalesnění. Pro šišky jedle a douglasky i modřínu musí vystoupat sběrači do korun stromů. K tomu potřebují oprávnění k provádění výškových prací. Do sběru žaludů a bukvic se ale může zapojit kdokoli, každá pomocná ruka je nyní vítaná. „Potřebujeme dostatek pracovních sil ke sklizni, aby měli v lesních školkách z čeho pěstovat sazenice. Ty v lesích nutně potřebujeme k obnově porostů,“ vybídl zájemce Groda. Za sběr žaludů i bukvic náleží odměna. Na podrobnostech je možné se předem domluvit na nejbližší lesní správě, případně na semenářském závodě (tel. libor.provaznik@lesycr.cz; +420 724 524 322).
V Hradci Králové 15. srpna 2018
Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Poznámky pro editory:
Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.