- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Nová výstava přiblíží práci lesníků - vyprávěním, hrou a zážitkem
Od pátku 29. června se na výstavě Lesníkův rok mohou návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze na Letné seznámit s tím, jak lesníci pečují o les. Lesní labyrint, poznávací hry, dílnu i kancelář lesníka – to vše najdou na zážitkové výstavě vytvořené společně s Lesy České republiky a uměleckým spolkem mamapapa.
Na výstavě byly použity výhradně české výrobky a produkty dřevozpracujících společností – od akustických panelů až po školní truhlářské hoblice. Pracovalo se s minimalistickým výtvarným pojetím a celou výstavou se vine na první pohled jednoduché sdělení: Lesnictví není pouze těžba dřeva. „Naším cílem je prezentovat současné lesnictví. Dnešní revírník pracuje s moderní technikou, laserovými dálkoměry, GPS, geoinformačními systémy, má k dispozici moderní SUV či výpočetní techniku,“ říká Tomáš Pospíšil, generální ředitel pověřený řízením státního podniku Lesy České republiky. „I tak je to stále především práce s přírodou a v přírodě,“ dodává.
Výstava je další v řadě úspěšných výstavních projektů spolku mamapapa, který se snaží zobrazit vlastní pojetí interaktivity, setkávání s návštěvníky muzea nad příběhy českého lesnictví. Autoři výstavy chápou interaktivitu v té „nejdřevnější“ podobě, tj. jako kombinaci vyprávění příběhů, hry a improvizace, se zábavou se snoubí poznání a osvěta lesnického oboru. Spolek mamapapa se věnuje zejména propojení role umělce, odbornosti a vzdělání, což je patrné ve třech předchozích úspěšných výstavách (LES, recykLES a Les pramenů – příběhy lesů) v Národním zemědělském muzeu i na nové výstavě Lesníkův rok. Návštěvník tu nenajde dotykové obrazovky ani vysvětlující texty, zato jej pohltí atmosféra dokreslující téma a jeho umělecké transpozice. To nejdůležitější je ukryto v zážitcích, fantazii a hře, kterou s každým návštěvníkem rozehrává vypravěč-průvodce. Vypráví příběhy, předává obsah expozice, improvizuje dle věku a složení návštěvnické skupiny.
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Život – střešní zahrada. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, milovníci umění ocení výstavu obrazů realisticky orientovaných malířů ze Šrobárovy sbírky.
Více na www.nzm.cz.