- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Lesníci vyčlenili tři hektary různých typů lesa a zkoumají, zda je možné sladit tradiční lesnické hospodaření s ekologickými požadavky
Tři hektarové plochy různých typů lesa vybrali lesníci z podniku Lesy ČR, aby otestovali, zda je možné zachovat ekonomický produkční potenciál lesa a zároveň zvýšit ekologickou hodnotu porostů. Vše se děje v rámci projektu Integrate+, do kterého se kromě České republiky zapojilo deset evropských zemí.
První dvě české demonstrační plochy leží v Západočeské pahorkatině. „V Čečinách budeme sledovat dubové hospodářství, konkrétně genovou základnu pro dub zimní,“ pokračuje Václav Lidický. V Manětínské vrchovině je zase k vidění borový les na chudé půdě. Další hektar vyčleněného lesa je vyznačen v lokalitě zvané Královský hvozd na hraničním hřebenu mezi Železnou Rudou a obcí Hamry v Chráněné krajinné oblasti Šumava na území Plzeňského kraje. Vyčleněné lesy budou sloužit personálu Lesů ČR, ale i ostatním lesníkům ze škol, státní správy lesů, správy CHKO, pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny a dalším jako tréninkové plochy pro vyznačování výchovných zásahů i stromů ponechaných přirozenému rozpadu. S pomocí speciálního softwaru budou modelovány různé pěstební zásahy a jejich působení na biologickou rozmanitost i újmy, které mohou vzniknout v souvislosti s ochranou přírody.
Na zapojení České republiky do projektu Integrate+ se dohodli ministři zemědělství ČR a SRN. „Jde o zvýšení biologické rozmanitosti konkrétních druhů organismů vázaných na určité stanoviště. Důležitá je i nadnárodní výměna zkušeností při hospodaření v lesích, konkrétně postupů při výchovných zásazích v lese,“ vysvětlil ředitel Lidický. Spolupráce vyvrcholí mezinárodní konferencí v Praze ve dnech 6. a 7. října tohoto roku, pořádanou pod záštitou ministra zemědělství ČR Mariana Jurečky a federálního ministra výživy, zemědělství a ochrany spotřebitele SRN Christiana Schmidta.
V Hradci Králové 1. července 2016
Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz
Poznámky pro editory:
Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.
zdroj: Lesy České republiky, s.p. »