- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Tatobitská lípa skončila druhá v evropské soutěži o strom roku
Lípa z obce Tatobity na Semilsku skončila druhá v hlasování o Evropský strom roku 2016. Získala 43 000 hlasů a stala se tak nejúspěšnějším českým stromem za dobu šestiletého trvání soutěže. Zvítězil dub z maďarské obce Bátaszék s téměř 73 000 hlasy.
Soutěže se účastnili vítězové národních kol z patnácti evropských zemí. Celkem hlasovalo téměř 230 000 lidí. „Z umístění lípy máme velkou radost. Čeští zástupci v minulých ročnících soutěže obvykle obsadili páté místo. Poděkování patří zejména obyvatelům Tatobit, kteří dokázali příběhem lípy oslovit a zaujmout českou veřejnost,“ uvedla Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je členem pořádajícího sdružení Environmental Partnership Association.
O tatobitské lípě, která se loni stala českým stromem roku, se traduje, že je tisíciletá. Odborníci ale odhadují její stáří na 650 let. „Lípa je symbolem naší obce, ale také symbolem zodpovědnosti a vztahu místních obyvatel k historii a přírodě. Váže se k ní spousta pověstí,“ řekla již dříve ČTK starostka Tatobit Lenka Malá. O lípě vzniklo mnoho povídek, písní a básní. Obec každý rok pořádá slavnosti lípy.
Dub z Bátaszéku, který v evropské soutěži letos zvítězil, roste u kaple postavené v období morové epidemie. Strom a kaple chrání obyvatele obce, kteří zde našli útočiště během povodní v roce 1956. Podle místní tradice se pro zajištění bohaté úrody hroznového vína musí kmen stromu každoročně pokapat vínem.
Zdroj: Ekolist.cz