- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Co chybí a naopak přebývá v novele zákona o myslivosti
Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a Sdružení vlastníků honebních pozemků v ČR zásadně odmítají návrh novely zákona o myslivosti, jak byl předložen Ministerstvem zemědělství do připomínkového řízení, a navrhují jeho stažení, zahájení diskuse ke koncepci myslivosti v Česku a tvorbu zákona, který by příčiny špatného stavu myslivosti v ČR skutečně řešil. Zástupci těchto organizací to dnes sdělili na společné tiskové konferenci, která se konala za opravdu mimořádného zájmu médií v hlavní kanceláři ASZ.
Po novele zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb. je dlouhodobě společenská poptávka a výše uvedené organizace se k ní samy významně připojily již před několika lety. Nicméně jsou přesvědčeny, že stávající znění zákona nereflektuje společenské poměry a potřeby v rámci tak významné činnosti, jakou myslivost bezesporu je, naopak způsobuje dlouhodobou kumulaci problémů. Předložený návrh obsahuje velké množství dílčích změn, které však nemají šanci tento stav zlepšit a přinesou pouze jeho další konzervaci a s největší pravděpodobností i výrazné zhoršení již tak neúnosné situace.
V současné úpravě myslivecké legislativy jsou potlačena vlastnická práva, což způsobuje velmi složité a nevyrovnané vztahy a vede ke vzniku a trvání křivd vůči jednotlivým oprávněným skupinám. Myslivost je oddělena od zemědělského a lesnického hospodaření, jehož byla logicky i historicky neoddělitelnou součástí. Uživatelé honiteb nejsou nuceni myslivecky hospodařit s ohledem na zemědělské a lesnické hospodaření. Vlastníci honebních pozemků mají velice složitý a často i nemožný přístup k výkonu práva myslivosti a minimální možnost jeho kontroly na svých pozemcích. K tomu přistupuje fakt, že státní správa nemá vhodně nastavené pravomoci k ovlivňování mysliveckého hospodaření.
Hospodaření se zvěří podle stávající legislativy je jednou z příčin vymizení drobné zvěře a na druhé straně přemnožení zvěře spárkaté, doprovázené zhoršováním genofondu. Dochází k neúměrnému nárůstu škod na zemědělských a lesních kulturách.
„Klíčovým požadavkem většiny nevládních organizací, které byly v loňském roce průběžně zvány na sérii odborných kulatých stolů MZe k přípravě záměru novely tohoto zákona, bylo, aby novela odpovídajícím způsobem respektovala práva vlastníků a uživatelů pozemků. Tedy aby vlastníci a pachtýři měli přímý a efektivní vliv na to, co se na jejich majetcích odehrává, zejména na změnu/tvorbu honiteb. Tento požadavek však nebyl ze strany Ministerstva zemědělství vzat vůbec v potaz,“ informuje předseda ASZ ČR Josef Stehlík.
Předložená řešení v návrhu novely zákona jsou nedostatečná, tudíž v praxi nemohou být účinná. Pokud nebude řešena samotná příčina současných problémů a s uplatněním ústavních principů vlastnických práv, hrozí, že do budoucna se bude situace pouze zhoršovat. Bude přibývat nejen způsobených škod, ale i soudních sporů, což může vyústit v mnohem naléhavější požadavky, a to nejen ze strany zemědělské veřejnosti.
„Myslivost nelze vykonávat bez honebních pozemků a bez spolupráce s vlastníky těchto pozemků. Nový zákon o myslivosti by měl jednoznačně respektovat společenské i majetkové změny po roce 1989,“ říká předseda SVOL František Kučera.
Za Asociaci soukromého zemědělství ČR
Ing. Josef Stehlík, předseda
Za Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR
Ing. František Kučera, předseda
Za Sdružení vlastníků honebních pozemků v ČR
Miroslav Hauzr