František Mariánek, 1. únor 2013
Únor v honitbě
Honcování zajíců, přílety prvních stěhovavých ptáků a prodlužující se den jsou jasnými příznaky konce zimy a příchodu nového života do přírody – jara.

 

2
 Bohužel však v únoru ve většině honiteb ještě leží sníh a zvěř potřebuje naši ochranu a péči ještě víc než jiné měsíce. Proto je hlavní pracovní náplní myslivců péče o zvěř. Po dlouhé zimě má vyčerpány tukové zásoby energie, je v horší fyzické kondici, v těle samic probíhá intenzivní vývoj embryí.
Spárkatá zvěř musí mít v únoru v krmelcích dostatek kvalitní a vyvážené potravy. Předejdeme tím poškozování lesních porostů. Jadrné krmivo předkládáme v menších dávkách, zejména srnčí zvěři. Dužnaté krmivo nabídneme zvěři čerstvé a jen v takovém množství, aby jej stačila v krátké době zkonzumovat. V níže položených honitbách začíná zvěř postupně přecházet na zelenou potravu. Proto zkontrolujeme a doplníme sůl do solníků a v rizikových lokalitách (ozimy, řepky u lesa atd.) nabídneme zvěři kvalitní seno. Intenzivní péči věnujme rovněž drobné zvěři. Při větší sněhové pokrývce kácíme záhryzky z vhodných dřevin (měkké listnáče, ovocné stromy). Jistě není od věci (samozřejmě po dohodě s vlastníkem pozemku) odhrnout sníh z ozimů, aby se zajíci, bažanti a koroptve dostali k zelené potravě.
V únoru máme již minimum loveckých příležitostí. Věnujeme se lovu lišek a zejména selat zvěře černé, a to individuálními způsoby lovu. I když jsou stavy divočáků poměrně vysoké, přistupujme k lovu této „rytířské zvěře“ v únoru zodpovědně. Uvědomme si, že v únoru již dospělé bachyně metají selata a také lončačky jsou v pokročilém stadiu březosti.
Čas strávený v honitbě, a zejména čerstvé obnovy, využijeme ke sčítání zvěře a k tomu, abychom si udělali co možná nejpřesnější obraz o počtu, stavu, poměru pohlaví a věkových třídách zvěře v naší honitbě. V únoru se často zvyšuje frekvence onemocnění zvěře, proto si všímáme rovněž její kondice či stavu osrstění nebo opeření.
Myslivecký hospodář provede zhodnocení uplynulého roku. Pro výroční schůzi připraví bilanci a plán činnosti na nový myslivecký rok. Kromě vedení evidence běžných záznamů připravuje potřebné podklady pro březnové sčítání zvěře a uzávěrku mysliveckého roku 2009.
RNDr. Jiří ZBOŘIL

Autor: RNDr. Jiří Zbořil

Datum Den Svátek Kalendárium Příroda Pranostika
1.2 Hynek / Jasmína Probíhá páření (honění) vlků
2.2 so Nela / Aida - Hromnice Světový den mokřadů
3.2 ne Blažej / Donald Začínají kvést sněženky
4.2 po Jarmila / Gilbert Světový den boje proti rakovině
5.2 út Dobromila / Dobromil Připravit plán výsadby a zakládání remízků, objednat sazenice
6.2 st Vanda / Samanta
7.2 čt Veronika / Berenika
8.2 Milada / Aranka Přilétá husa velká
9.2 so Apolena / Ronald Řízkujeme zimolezy
10.2 ne Mojmír / Mojmíra Světový den manželství (2. neděle v únoru)
11.2 po Božena / Dezider Světový den nemocných
12.2 út Slavěna / Slávka
13.2 st Věnceslav / Věnceslava
14.2 čt Valentýn / Valentýna Svátek zamilovaných Honcování divokých králíků
15.2 Jiřina / Jorga
16.2 so Ljuba / Danuta Končí honcování zajíců
17.2 ne Miloslava / Fiona
18.2 po Gizela / Flavie
19.2 út Patrik / Mansvet
20.2 st Oldřich / Dorián
21.2 čt Lenka / Eleonora Mezinárodní den mateřského jazyka, Mezinárodní den boje proti kolonialismu
22.2 Petr / Etela Den sesterství, Den obětí zločinu
23.2 so Svatopluk / Svatobor Končí kaňkování lišek
24.2 ne Matěj / Matyáš Odlétají havrani
25.2 po Liliana / Taras
26.2 út Dorota / Doris Přilétají první skřivani
27.2 st Alexandr / Saša
28.2 čt Lumír / Kira Začíná kaňkování vyder a rysů

Hodnocení => průměr 043
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář