- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Svaz vlastníků půdy jednal s Českomoravskou Mysliveckou jednotou
Společné prohlášení: 1. Společným zájmem jak vlastníků půdy, tak i členů ČMMJ je jednoznačné zlepšení kvality krajiny a půdy, kvality honiteb a zamezení dalších škod a ztrát, zejména na majetku vlastníků půdy a na kvalitě honiteb.
Současná struktura zemědělské krajiny snižuje v mnoha případech a v určitých oblastech kvalitu půdy, způsobuje její degradaci a v konečném důsledku snižuje cenu půdy. To také snižuje cenu polních honiteb. Z hlediska zájmů členů ČMMJ to vše snižuje biodiverzitu krajiny a znemožňuje efektivní ochranu před škodami, způsobené zvěří.
Jak SVP ČR, tak i ČMMJ požadují, aby byla obnovena funkční „ zelená infrastruktura “ v krajině (remízky, křovinné pásy, malé vodní plochy) a zmenšeny půdní bloky zemědělské půdy s ohledem na přírodní podmínky, respektováním vlastnických vztahů a ekonomiky zemědělství.
Pro realizaci funkční infrastruktury zemědělské půdy je možné např. stanovit maximální velikost půdního bloku (30 ha).
2. ČMMJ i SVP ČR považují pozemkové úpravy za základní nástroj realizace změny krajiny. Pozemkové úpravy dávají předpoklad k efektivním investicím do krajiny. Proto je nutné urychlit pozemkové úpravy a připravit území ČR k investicím do „zelené infrastruktury“ krajiny. Tyto investice je nutné umožnit realizovat z dotačních prostředků zejména vlastníkům pozemků se zapojením soukromého kapitálu. Zároveň ČMMJ považuje za důležité umožnit čerpání těchto prostředků také některým organizačním článkům ČMMJ.
3. Tzv. „myslivecký zákon“ , obsahuje podle ČMMJ dostatečné nástroje pro vlastníky půdy tak, aby mohli ovlivnit výkon práva myslivosti na svých pozemcích. ČMMJ v současné době nepodporuje novelizaci „mysliveckého zákona“.
SVP ČR nesouhlasí se současnou podobou zákona a podporuje novelizaci zejména ve smyslu umožnit zřízení i menších honiteb vlastníkům půdy než-li je 500 ha.
ČMMJ a SVP ČR bude pokračovat ve vzájemných konzultacích a jednáních a také koordinovat společné postupy a posice, které vycházejí ze společně definovaných zájmů.
Praha, 2.5.2012