Přispěvovatel , 2. květen 2011
Zákon o myslivosti a zákaz používání olověných brokových nábojů k lovu vodního ptactva

V souvislosti s nadcházející sezónou lovu vodního ptactva, která začne 1. září 2011, je nutno připomenout, že v letošní sezóně nebudou moci myslivci používat k lovu vodního ptactva olověné brokové náboje.

V souvislosti s nadcházející sezónou lovu vodního ptactva, která začne 1. září 2011, je nutno připomenout, že v letošní sezóně nebudou moci myslivci používat k lovu vodního ptactva olověné brokové náboje. Toto omezení vyplývá z dikce zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákona o myslivosti“), který v ustanovení § 45 odst. 1 písm. w) zákona o myslivosti, zakazuje používat olověné brokové náboje k lovu vodního ptactva. Citované ustanovení nabylo v souladu s § 71 zákona o myslivosti účinnosti dnem 31. prosince 2010 a jeho cílem je snížit koncentraci těchto broků ve vodních nádržích a jejich okolí.

Toxické olovo uvolněné v souvislosti se střelbou je poměrně významným ekologickým problémem současnosti. Vědecké studie jednoznačně prokázaly, že i jen několik malých broků v zažívacím traktu většího vodního ptáka vyvolává jeho postupné chřadnutí a pomalé umírání. Byly prokázány i úhyny dravců, kteří se takto kontaminovanými ptáky živí.

Z pohledu myslivosti přinese tato změna vyšší náklady na střelivo. Při lovu budou myslivci povinni používat náboje plněné broky z alternativních materiálů – z oceli, bismutu, zinku, wolframu. Vzhledem k tomu, že olovo má vyšší objemovou hmotnost než použité náhrady, bude nutno používat větší velikost broků, aby byla zachována jejich energie.

Zodpovědný myslivec by měl ověřit způsobilost své zbraně ke střelbě broky bez obsahu olova
a na střelnici by si měl střelbu novým typem střeliva vyzkoušet, aby nebyl nemile překvapen
při vlastním lovu. V souvislosti se střelbou ocelovými broky je potřeba zvýšit bezpečnost při samotné střelbě, protože ocelové broky se snáze než olověné odrážejí od stromů i vodní hladiny.

Postih za střelbu olovem nad vodou může být od ledna 2011 skutečně citelný. Podle ustanovení § 63 odst. 2 zákona o myslivosti jde o přestupek, za který je možné uložit držiteli loveckého lístku pokutu do výše 30 000 Kč s možným zákazem činnosti (tj. lovu se zbraní) do doby 2 let, popřípadě
i odebrání loveckého lístku a vyslovení propadnutí věci (tj. zbraně a střeliva).

 


Hodnocení => průměr 085
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář