František Mariánek, 8. březen 2010
ÚOHS pozastavil kritizovaný obří tendr Lesů ČR
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil obří tendr státního podniku Lesy ČR na prodej dřeva a lesní práce v hodnotě asi 16 miliard korun.

(iRegiony) ČTK to dnes řekl mluvčí státních lesů Zbyněk Boublík. Důvodem jsou kritéria, jimiž chtěly Lesy ČR zúžit počet uchazečů o zakázku, řekl ČTK šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Tendr kritizují a žádají jeho změnu či zastavení lesnické organizace, některé politické strany a ekologové.

 Důvody pozastavení začátkem února vyhlášeného tendru Lesy ČR nekomentovaly. "Sdělení úřadu o vydání předběžného opatření jsme obdrželi 26. února. Lesy ČR rozhodnutí ÚOHS respektují," řekl Boublík. Podobně se k rozhodnutí antimonopolního úřadu vyjádřilo také ministerstvo zemědělství. "Ministerstvo zemědělství respektuje rozhodnutí ÚOHS a počkáme na další kroky ÚOHS," řekl ČTK jeho mluvčí Petr Vorlíček. Uzávěrka pro přihlášení firem do tendru je 12. března 2010. LČR patří polovina lesů v zemi.

ÚOHS se začal tendrem zabývat na základě vnějšího podnětu. Kdo jej podal, to obvykle úřad nesděluje. "ÚOHS zahájil správní řízení, neboť získal pochybnosti o souladu postupu zadavatele se zákonem o veřejných zakázkách," uvedl Rafaj. Další postup v zakázce tak bude možný až po vydání pravomocného rozhodnutí úřadu. "Vzhledem ke složitosti případu není možno v tuto chvíli odhadovat dobu trvání správního řízení," podotkl Rafaj. Správní řízení může úřad zastavit, ale také konstatovat porušení zákona a udělit i pokutu.

V případě velkého zdržení tendru hrozí, že po 1. lednu 2011 bude ve státních lesích výrazně omezena pěstební i těžební činnost, což by snížilo i dodávky dřeva. Harmonogram tendru je nyní nastaven tak, aby smlouvy s vítězi mohly být podepsány před koncem roku 2010, uvedl Boublík. Současné smlouvy s firmami na těžbu a prodej dřeva končí nejpozději k letošnímu 31. prosinci.

Za tendrem si lesy stojí. "Zadávací řízení je plně v souladu se stanoviskem ministerstva zemědělství a současně se striktně řídí příslušnými ustanoveními zákona o veřejných zakázkách, lesním zákonem a dalšími souvisejícími právními předpisy," řekl Boublík. O principech řízení se podle něj navíc vedla otevřená diskuse se všemi zainteresovanými stranami včetně ÚOHS.

Kritici tendru zejména tvrdí, že na zakázku dosáhne jen několik velkých firem. Malé pily prý budou mít problém se získáváním dřeva. Tendr podrobily kritice Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR a Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství.

K zastavení tendrů vyzvala Strana zelených. Soutěž se nelíbí lidovcům, kritizoval ji i stínový mistr zemědělství ČSSD Michal Hašek. Zastavení tendru žádají ekologické organizace, vědci a profesoři některých českých univerzit. Konfederaci lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS) se nelíbí, že výběrové řízení bylo zahájeno bez předchozího projednání a schválení nové dlouhodobé koncepce LČR.

LČR kritiku odmítají. Nicméně v únoru podnik změnil pravidla pro prodej vytěženého dřeva. Původní záměr, že veškeré dřevo budou obchodovat vítězové tendrů, změnil tak, že desetinu dřeva budou muset vítězové prodat přes veřejné trhy, například komoditní burzu či elektronickou aukci. To však kritiky neuspokojilo. Dosud, podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, si těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Druhou polovinu si prodaly samy Lesy ČR.

Zakázka je také na rozdíl od minulých tendrů dvoukolová. Zájemci budou muset nejprve splnit kvalifikační kritéria. Až pak budou moci podat nabídku na některou ze 108 územních jednotek.

Soutěžit se bude o práce a dříví na roky 2011 až 2020. Tendry pokryjí přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů ČR. Zbytek prací si Lesy ČR zajistí prostřednictvím svých pěti lesních závodů.

Autor: ČTK   www.ctk.cz


Hodnocení => průměr 097
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář