- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Předsednictví zahájilo diskuzi o návrhu nařízení proti ilegální těžbě dřeva
Diskuzi o zásadách systému, který má bránit nelegální těžbě dřeva, odstartovalo české předsednictví v pondělí na radě ministrů zemědělství a rybářství. Záruky legálního původu dřeva a dřevěných výrobků uváděných na trh EU podle ministra Gandaloviče však nechce předsednictví dosáhnout za cenu neúměrné administrativní zátěže nebo ohrožení konkurenceschopnosti dřeva v porovnání s jinými materiály.
Povinnosti, které musí splňovat firmy obchodující se dřevem a dřevěnými výrobky na trhu Společenství, stanoví nové nařízení Evropského parlamentu a Rady (14882/08). Politickou rozpravu, která má najít optimální rovnováhu mezi nutnou ochranou trhu EU se dřevem a identifikací původu dřevěných výrobků a mezi administrativní zátěží s tím spojenou, odstartoval v pondělí v Bruselu na Radě pro zemědělství a rybářství Petr Gandalovič.
„První výměna stanovisek členských států dala předsednictví vodítka k další diskuzi o zásadách systému, který má eliminovat výskyt načerno vytěženého dřeva a dřevěných výrobků pocházejících z neprověřených zdrojů na trhu Společenství,“ komentuje Petr Gandalovič. Boj proti ilegální těžbě dřeva ale podle něj musí jít ruku v ruce s prioritami předsednictví a držet se motta Evropa bez bariér. „Je třeba mít na zřeteli, aby další opatření a prostředky boje proti nelegální těžbě neúměrně nezvyšovaly administrativu, a neznevýhodňovaly tak výrobky ze dřeva, potažmo jejich producenty, oproti ostatním materiálům, které mohou mít horší dopady na životní prostředí,“ zdůrazňuje Gandalovič.
Většina členských států v diskuzi vyjadřovala požadavek na maximální využití národních systémů, včetně certifikace lesů a spotřebitelských úvěrů, a tím snížení administrativní zátěže. Zazněly také požadavky na rovnost zásad pro členské státy EU a třetí země a ohled na pravidla WTO.
Předsednictví chce na tomto návrhu intenzivně pracovat. Požádalo Komisi, aby ve spolupráci s členskými státy připravila praktické příklady fungování systémů náležité péče pro různé typy subjektů, které by měly diskuzi významně posunout. Evropský parlament předpokládá hlasování k tomuto bodu už v dubnu.
Většina lesů v EU je certifikovaná a riziko uvádění produktů z nelegální těžby domácích producentů na trh Společenství je poměrně nízké v porovnání s dovozy dřeva, zejména z tropických zemí. V připravovaném nařízení je třeba tento fakt zohlednit.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, 19.1.2009