Renata Šarjaková, 1. listopad 2008
Lesy ČR obnovily historickou vápenku
Historická vápenka stojící při silnici z Javorníku do Travné byla včera slavnostně otevřena pro veřejnost.

Myšlenka na zachování a opravu technické památky, která stojí na pozemku Lesů České republiky, se zrodila už v roce 2000. Vlastní generální oprava začala až v letošním roce. Celkové náklady na opravu objektu dosáhly 800 tisíc korun. Jak uvedl mluvčí Lesů ČR Radek Drahný, opravu vápenky státní podnik hradil ze svých finančních zdrojů, konkrétně z Programu 2000. Ten slouží k financování obnovy a údržby turistických cest a stezek, naučných stezek, odpočinkových míst, studánek, kulturních památek a mnoha dalších aktivit v lesích. V letošním roce bude v regionech v rámci tohoto programu investováno asi šedesát milionů korun.

Podle doposud provedeného terénního průzkumu se jedná o nejstarší dochovanou šachtovou vápenku na území celého Olomouckého kraje. Je téměř osm metrů vysoká a její průměr je více než osm metrů. Vápno se v ní už v budoucnosti pálit nebude. Stavba se ale přiřadí k technickým lákadlům zdejšího regionu.
Jednoduchá šachtová vápenka má za sebou bohatou minulost. Jde o bývalou městskou vrchnostenskou vápenku města Javorník. V roce 1833 ji nechal vystavět Josef Meigsner, který ji poté na vlastní náklady také provozoval. Město samotné převzalo provozování vápenky do vlastních rukou roku 1861. Kolem roku 1900 byla výroba vápna v této vápence ukončena. V roce 1945 byla vápenka i s okolním pozemky konfiskována a přešla do vlastnictví státu, později pak do správy Československých státních lesů, n. p. V současnosti je jejím vlastníkem Česká republika a právo hospodařit k ní mají Lesy České republiky, s. p., Lesní správa Javorník.
Záměru opravit javornickou vápenku předcházela nutná úprava okolního terénu. Nejprve byly odstraněny náletové dřeviny, včetně dvou vzrostlých stromů rostoucích přímo ze stěny vápenky, které svými kořeny prorůstaly celou stavbou. Následovalo čištění pecní dutiny šachetní pece, která byla zasypána zeminou, sutí a částečně i odpadky. Po statickém zabezpečení bylo opraveno cihelné klenutí otvorů i vnitřek samotné šachetní pece. Přestože se při opravě muselo vycházet z jediné dochované dobové fotografie z roku 1900, tak se podařilo zachovat původní rozměry i podobu vápenky. Záchrana této památky přišla doslova v hodině dvanácté. Část technické historie Olomouckého kraje tak zůstane uchována příštím generacím.



Hodnocení => průměr 093
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář