Renata Šarjaková, 16. listopad 2023
Zprávy z OECD - Česká rozvojová spolupráce

Výbor pro rozvojovou spolupráci (OECD DAC) pravidelně provádí přezkumy rozvojové spolupráce členů OECD. Letos byl vyhodnocován pokrok, který dosáhla ČR od roku 2016. Zemědělství představuje jednu z pěti tematických priorit české rozvojové spolupráce.

 

 

Přezkum české rozvojové spolupráce zahrnuje sebehodnocení, oponentní zprávu recenzentů (Irska a Itálie) a hodnocení poskytnutá 17 partnerskými subjekty. Česko dle závěrů splnilo svůj dlouhodobý závazek poskytnout 0,33 % hrubého národního produktu jako oficiální rozvojovou pomoc (ODA) pouze v roce 2022, kdy došlo k meziročnímu nárůstu o 167 % primárně v souvislosti s přijímáním uprchlíků. Dle doporučení je proto i v souvislosti s aktuálními fiskálními omezeními vhodné vypracovat dlouhodobý plán, jak udržitelným způsobem dodržet závazky, zajistit politickou podporu pro rozvojovou spolupráci (nad rámec humanitární pomoci a ochrany lidských práv), která představuje strategický politický nástroj s přínosy pro obchod, nebo se více zaměřit na chudobu a nerovnosti.

Tematické zaměření české rozvojové spolupráce na odvětví s nejvyšší koncentrací odborných zkušeností (zemědělství, životní prostředí, přírodní zdroje, zdraví) je jasně patrné a ČR se v konkrétních projektech úspěšně daří integrovat klimatickou agendu, humanitární aktivity potravinové zabezpečení a otázky bezpečnosti (Humanitarian-Development-Peace Nexus). Teritoriální zaměření české rozvojové spolupráce je méně zřetelné (protože se aktivity věnují vedle šesti prioritních zemí i mnoha jiným partnerům formou ad hoc projektů) a také vysoký počet (22) mnohostranných partnerů využívajících účelově vázané příspěvky vyvolává potřebu posílit strategické zapojení ČR v těchto partnerstvích.

Mgr. Radek Stránský
Odd. zahraničně obchodní spolupráce, MZe

 

Hodnocení => průměr 152
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář