- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Informace FAO - Stěžejní úloha umělé inteligence (AI) a digitálních nástrojů při zvyšování odolnosti zemědělsko-potravinářských systémů vůči změně klimatu
Informace FAO - Stěžejní úloha umělé inteligence (AI) a digitálních nástrojů při zvyšování odolnosti zemědělsko-potravinářských systémů vůči změně klimatu
V rámci panelu "Umělá inteligence a digitální nástroje pro zemědělsko-potravinářské systémy odolné vůči změně klimatu" na okraj World Food Forum zazněl apel na zajištění lepšího a bezpečnějšího přístupu farmářů a potravinářů k inovacím.
Nové technologie pomáhají řídit rostlinnou i živočišnou produkci, odhalovat škůdce a choroby a optimalizovat využití pracovní síly, hnojiv, pesticidů, krmiv a vody. Zemědělci se potýkají s rostoucím počtem výzev, které přináší klimatická krize: mimo jiné nevyzpytatelné počasí, měnící se cykly srážek, rostoucí teploty a extrémní povětrnostní jevy. Vzhledem k tomu, že konečným výsledkem je neúroda, snížené výnosy a snížení potravinového zabezpečení, potřebují zejména drobní zemědělci nalézt a využívat vhodná řešení.
Panelisté vyzdvihli konkrétní příklady technologických inovací, které již modernizují a přinášejí revoluci v zemědělství. Hlavní ekonom FAO Máximo Torrero ve svém projevu upozornil na digitální aplikaci FLAPP (the FAO Food Loss App), která zlepšuje schopnost analyzovat, kde a proč dochází ke ztrátám a plýtvání potravin, což umožňuje cílenější zásahy a nápravu. Dále prezentoval praktický dopad digitálního nástroje "Ugani Kiganjani" na zemědělce v Tanzanii. Tato mobilní aplikace, která je součástí portfolia digitálních služeb FAO, poskytuje zemědělcům předpovědi počasí a poradenské služby.
Zástupce International Agency for Atomic Energy (IAEA) Najat Mokhtar vyzdvihl inovativní využití senzorů kosmického záření, které jsou součástí Společného střediska jaderných technik FAO/MAAE v potravinářství a zemědělství a umožňují vědcům sledovat neutrony v atmosféře a určit nasycení půdy vodou. Tyto informace zemědělcům mohou pomoci při rozhodování, kdy zavlažovat a kdy ne.
Řečníci zdůraznili důležitost odpovědného, inkluzivního a etického používání nástrojů AI a doporučili validaci a zajištění kvality výstupů umělé inteligence.