- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Najděte vrtuli ořechovou! Staňte se občanským výzkumníkem.
Pomozte vědcům sledovat výskyty nepůvodních druhů. V tomto ročním období můžeme v naší přírodě nalézt vrtuli ořechovou. Invazní moucha napadá ořešáky, nemá přirozené nepřátele a ve spolupráci s chorobami dokáže zničit celou úrodu vlašských ořechů. Díky občanským vědcům v projektu NAJDI.JE dnes víme, že se její areál v Česku bohužel rychle zvětšuje. Zapojte se do jejího sledování i vy.
Projekt NAJDI.JE, původně zaměřený jen na monitoring slunéčka východního a zavíječe zimostrázového, se postupně rozšiřuje o sledování dalších invazních druhů. Realizátorem projektu je tým pracovníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i.
Vrtule ořechová
Ještě před pár lety nebyl u nás na ořešácích znám žádný významný škůdce, naopak ořešáky se používaly k odpuzování obtížného hmyzu. Vše změnil příchod invazní vrtule ořechové. Její domovinou je severní Amerika, odkud byla zavlečena do Evropy. V České republice unikala pozornosti až do roku 2017, kdy ji vědci z VÚRV, v.v.i. nalezli na jihovýchodní Moravě. Areál výskytu se každý rok zvětšuje. V prvním roce zpravidla uniká pozornosti pěstitelů, kteří ji zaznamenají až 2-3 rok po prvním výskytu, kdy se objeví významné škody.
Přirozené šíření je v řádu desítek kilometrů ročně, bohužel s pomocí člověka je přesun výrazně rychlejší. Ořešáky u nás rostou často na železničních nádražích a podél silnic. Ořechy s larvami tak mohou spadnout na vagón nebo nákladní vůz, který je tak přepraví na nové místo. Právě železnice dala pravděpodobně vzniknout několika izolovaným ohniskům (např. České Budějovice, Plzeň, Praha, Lysá n. Labem, Neratovice), odkud se vrtule postupně dál šířila do okolí. Letošní rok je již hojná v celém Polabí až k Ústí n. Labem a v Podkrušnohorské oblasti. Počet ohnisek rok od roku roste a do několika let obsadí vrtule celé území.
„Zapojení veřejnosti do monitoringu vrtule ořechové prostřednictvím projektu NAJDI.JE přispělo od roku 2020 k odhalení nových ohnisek,“ říká RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D., koordinátor projektu. „Uvítáme proto jakékoliv informace o jejím výskytu z území Čech a severní Moravy.“
Informace, jak se zapojit do projektu Najdi.je hledejte na www.najdije.cz
Více informací o projektu vám rádi sdělí koordinátoři projektu: Projekt NAJDI.JE – RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D., jirislav@vurv.cz
Možnosti ochrany před vrtulí – Ing. Kamil Holý, Ph.D., holy@vurv.cz
Fotografie: https://drive.google.com/drive/folders/1yde26H0zSzL5TUV2iEQGCMkhWmQjgY13?usp=sharing
Zdroj: Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha – Ruzyně