Renata Šarjaková, 4. květen 2021
Proběhlo globální sympozium o půdní biodiverzitě, pořádané Organizací pro výživu a zemědělství OSN (FAO)

Půdy jsou jedním z hlavních globálních rezervoárů biodiverzity. Jsou zdrojem více než 25 % celkové světové biodiverzity a pochází z nich 95 % potravin, které jíme. Půdní organismy hrají klíčovou roli při udržování životů na naší planetě, jak ve svém úvodním vystoupení k sympoziu uvedl generální ředitel FAO Qu Dongyu.

Vyjádřil však velké znepokojení nad tím, jak je půdní biodiverzita a celkové zdraví půdy ohrožováno odlesňováním, změnami ve využívání půdy, lesními požáry, erozí půdy, znečištěním, monokulturami, nadužíváním hnojiv a pesticidů a rozšiřováním měst. Připomněl, že udržení a zvýšení půdní biodiverzity a předcházení jejímu úbytku je třeba začlenit do globálních environmentálních rámců, včetně globálního rámce pro biodiverzitu po roce 2020, který bude projednáván na Konferenci OSN o změně klimatu (COP 26) a vedle dalších témat i na Summitu OSN o potravinových systémech (FSS).

Evropský komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius na zasedání oznámil, že „strategie EU v oblasti biodiverzity přijatá v loňském roce zahrnuje významné závazky v oblasti ochrany a udržitelného využívání půdy. Slibuje řešení úrodnosti půdy, ochranu půdní biodiverzity a zvýšení podílu organických látek v půdě komplexním způsobem“. Toto téma se dále projednává a EU je připravena přijmout novou strategii pro půdu. Sympozia se v online rozhraní účastnilo na 5000 virtuálních návštěvníků (FAO, 2021).

FAO v minulém roce vydalo publikaci k půdní biodiverzitě.

Ing. Martina Nádvorníková, Odbor zahraničně obchodní spolupráce


Hodnocení => průměr 141
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář