Renata Šarjaková, 19. listopad 2024
Komentář ministra zemědělství Marka Výborného k novele zákona o ochraně hospodářské soutěže

Vláda schválila novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže, která je výsledkem činnosti pracovní skupiny, kterou jsem inicioval na začátku tohoto roku. Ta se pod vedením předsedy Legislativní rady vlády zabývala možnostmi posílení dohledu nad hospodářskou soutěží a zvýšením efektivity Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pracovní skupiny se pravidelně účastnili také experti z Ministerstva zemědělství (MZe).

 

 

Jsem rád, že tato skupina expertů na soutěžní právo přinesla konkrétní návrhy na změny, které by měly pomoci k lepšímu vymáhání pravidel hospodářské soutěže, což je nesmírně důležité i pro všechny spotřebitele, protože právě oni ve výsledku na neférové jednání na trhu nejvíce doplácejí.

Z podnětů, které přinesly návrhy MZe, novela obsahuje například vypuštění explicitního limitu 40% tržního podílu pro předpoklad dominantního postavení. To je důležité pro lepší posouzení skutečného vlivu jednoho podnikatelského subjektu na konkrétním trhu tak, aby antimonopolní úřad mohl při možném posouzení dominantního postavení zohlednit reálnou tržní sílu a vliv na cenotvorbu v daném sektoru.

Naším cílem bylo také zvýšit transparentnost sektorových šetření, a to prostřednictvím povinného oznámení o zahájení těchto šetření. I to novela zákona obsahuje. Právě sektorová šetření dle mého názoru v současnosti nedokáže antimonopolní úřad dostatečně efektivně a pružně využívat a je to oblast, na kterou by se měl v budoucnu více zaměřit.

Novela obsahuje také další úpravy, např. zavedení nového soutěžního nástroje v podobě možnosti ukládat opatření k nápravě, která by měla vést ke zlepšení situace na trhu a obnovení, resp. stimulování efektivní hospodářské soutěže. Další novou možností je povolení zpětného přezkumu fúzí (tzv. call in model) nebo zavedení možnosti ukládat tresty konkrétním fyzickým osobám, které svým jednáním přispěly k narušení hospodářské soutěže nebo se o to pokusily.

 

Hodnocení => průměr 400
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář