- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Novela nařízení vlády č. 83/2023 Sb., o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům
Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády č. 68/2024 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 83/2023 Sb., o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům, a nařízení vlády č. 307/2014 Sb., o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů, ve znění pozdějších předpisů.
Novela nařízení vlády byla přijaty v návaznosti na programové období společné zemědělské politiky (SZP) 2023–2027, které je v ČR realizováno od roku 2023 prostřednictvím Strategického plánu SZP.
Hlavním cílem přijaté novely nařízení vlády č. 83/2023 Sb. je zejména:
- začlenit v rámci režimů pro klima a životní prostředí novou platbu – ekoplatba na podporu udržitelného hospodaření se živinami, a
- provést technické úpravy a harmonizaci podmínek společně se zohledněním zkušeností z implementace nových pravidel SZP a s tím souvisejících poznatků z příjmu žádostí, z administrace těchto žádostí a z provedených kontrol za první rok administrace přímých plateb.
Součástí je i novela nařízení vlády č. 307/2014 Sb., která reaguje zejména na zavedení nového dotačního titulu „Omezení používání pesticidů v ochranných pásmech vodních zdrojů na orné půdě“ a zároveň i na poznatky z praxe administrace podpor a z aplikační praxe.
Přijaté úpravy zjednoduší pravidla hospodaření pro většinu zemědělců, sníží jejich administrativní zátěž a podpoří konkurenceschopnost, a to zejména následujícími opatřeními:
- místo 8 % neprodukčních ploch budou zemědělci moci vyčlenit pouze 5 %,
- zemědělci nebudou omezováni ve své volbě a budou moci např. pěstovat namísto úhorů více meziplodin nebo dusík vázajících plodin a na zbytku plochy, která by měla být vyčleněna pro neprodukční plochy, budou zemědělci moci podle své volby pěstovat plodiny dle svého výrobního zaměření a konkrétních potřeb,
- nově se v některých platbách zavádí možnost uvést plochy, na které platba poskytnuta být nemůže, např. dočasné skládky dřeva, což usnadní podání žádosti nebo podání změnové žádosti,
- žadatel není zatěžován předkládáním dodatečných dokladů v případech, kdy je možné provést kontrolu podmínek prostřednictvím údajů z registrů. To se týká např. nově doplňovaného požadavku na zapojení do některého ze schémat kvality chovu u podpory dojnic.