Renata Šarjaková, 29. listopad 2023
Změny v programu ekonomické migrace Kvalifikovaný zaměstnanec ze dne 16. listopadu 2023

Dne 16. listopadu schválil Koordinační orgán pro řízení ochrany státních hranic a migraci změny v programu ekonomické migrace Kvalifikovaný zaměstnanec. Změny budou účinné od 1. ledna 2024 (v přiloženém dokumentu jsou vyznačené žlutě). 

 

 

Konkrétně se jedná se o následující úpravy:

  1. Doplnění podmínky pro účast občanů Ukrajiny ve vládních programech ekonomické migrace.  

Do Programu kvalifikovaný zaměstnanec bude moci být zařazen, pokud splní jednu z následujících podmínek:
•    je držitelem dočasné ochrany nebo mezinárodní ochrany v jiném členském státu EU nebo žadatelem o tuto ochranu, nebo
•    pobývá na území Ukrajiny a je podle platných ukrajinských předpisů oprávněn vycestovat z ukrajinského území, nebo
•    pobývá v jiném státě na základě dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu po dobu kratší než 2 roky. 

Program bude uzavřen pro ty občany Ukrajiny, kteří mají nebo měli dočasnou ochranu udělenou ČR (nebo dlouhodobé vízum za účelem strpění pobytu udělené ČR v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině). Zaměstnavatel žádající o jejich zařazení je povinen prokázat splnění zmíněných podmínek čestným prohlášením nebo jiným relevantním dokladem. Na vyžádání bude zaměstnavatel povinen doložit příslušné doklady.

Účastníci Programu kvalifikovaný zaměstnanec, kteří jsou občany Ukrajiny nebo držiteli cestovního dokladu vydaného Ukrajinou, a byli do Programu zařazeni Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu a dopravy, Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociací malých a středních podniků a živnostníků nebo Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, mohou podávat individuální žádosti pouze na generálním konzulátě ve Lvově. Hromadné žádosti jsou nabírány na zastupitelském úřadu v Kyjevě a generálním konzulátě ve Lvově. Individuální žádosti podávané účastníky, kteří do něj byli zařazeni Agrární komorou, Potravinářskou komorou, Zemědělským svazem, Lesnicko-dřevařskou komorou nebo Asociací soukromého zemědělství, mohou být podány na zastupitelském úřadu v Kyjevě nebo na generálním konzulátě ve Lvově.

2)    Ohlašování pobytu na pracovišti odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra.

Cizinec, který podal žádost o vydání povolení k dlouhodobému pobytu je povinen za účelem vydání průkazu o povolení k pobytu se do 30 dnů ode dne vstupu na území ČR osobně dostavit ke zpracování údajů nezbytných pro vydání průkazu o povolení k pobytu. V případě žádostí o dlouhodobá víza platí lhůta do 3 pracovních dnů.  

3)    Do znění Programu kvalifikovaný zaměstnanec byla doplněna povinnost absolvovat předodjezdovou informační přípravu, která se aktuálně týká občanů Mongolska. Jakmile budou známy detaily, budeme Vás informovat. 

Nad rámec úprav programů si dovolujeme rovněž předat informaci od Ministerstva vnitra k dokladu o bezúhonnosti. Účastníkům programu, jejichž domovské státy vydávají doklad o bezúhonnosti (doklad obdobný výpisu z rejstříku trestů) v anglickém jazyce (nebo více jazycích, z nichž jeden je angličtinou), bude nově umožněno předkládat tento doklad k žádostem o pobytová oprávnění bez úředního překladu do češtiny, tedy jen v původním anglickém znění. Podmínkou je, že přímo originál dokladu je vydán v angličtině (nelze použít překlad z jiného jazyka originálu do angličtiny) a že doklad o bezúhonnosti neobsahuje žádný záznam týkající se trestné činnosti. Podmínka ověření dokladu apostilou nebo cestou superlegalizace zůstává zachována.

Zároveň bychom Vás chtěli informovat, že se pracuje na úpravě doprovodných dokumentů k vládním programům (často kladeným dotazům, postupům a na přípravě čestných prohlášení pro občany Ukrajiny). Aktualizované verze těchto dokumentů Vám v blízké době pošleme. 

Dokument ke stažení


Hodnocení => průměr 135
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář