Zveřejnění výše sazby mimořádné finanční podpory – jarní mrazy 2024
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
SZIF vydává rozhodnutí na opatření ANC a Natura 2000
Fond podpoří v roce 2024–2025 v rámci podpor Jednotné žádosti celkem 29 518 zemědělců a farmářů, jimž rozdělí více než 32 mld. korun. Konkrétně podpora BISS se vyplatí 24 811 žadatelům, kteří obdrží více než 6,3 miliardy. V drtivé většině se jedná o doplatky záloh.
V návaznosti na změny v unijní legislativě k podporám de minimis budou mít poskytovatelé podpor poskytnutých po 1. 1. 2026 povinnost zaznamenávat do RDM také údaj o dotčeném odvětví na základě statistické klasifikace ekonomických činností v Unii („klasifikace NACE“). Do té doby se bude jednat o nepovinný údaj.
Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo pravidla pro udělování národních dotací v roce 2025. U některých důležitých podpor ze státního rozpočtu upravilo pravidla, zemědělcům odpadne povinnost předkládat některé doklady. MZe pro příští rok také připravilo zcela novou podporu pro zlepšení podmínek v chovech koz a ovcí i na potírání plevele v polích cukrové řepy. Celkem půjde z národního rozpočtu do zemědělství více než 3,7 miliardy korun.
Na základě změny zákona č. 252/1997 Sb. o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů a změny zákona č. 256/2000 Sb. o Státním zemědělském intervenčním fondu a o změně některých dalších zákonů (zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu), ve znění pozdějších předpisů, přešla od roku 2020 administrace dotačních programů dle Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů (s výjimkou dotačního programu 6. Genetické zdroje) plně do kompetence Státního zemědělského intervenčního fondu.
MZe připomíná, že pokud je agrolesnický systém zakládán ve volné krajině, tedy mimo oblasti soustavy Natura 2000 nebo ZCHÚ, pokud do skladby dřevin nejsou plánovány nepůvodní druhy dřevin nebo kříženci, není nutné orgán ochrany přírody kontaktovat. V ostatních případech je potřeba mít souhlasné stanovisko, povolení nebo výjimku, které jsou nedílnou součástí žádosti o poskytnutí dotace na založení agrolesnického systému a evidují se u dotčeného DPB v LPIS v modulu ENVIRO.